MotorsportOther RacesRace News

ERC: 6ος Γύρος – Rally di Roma Capitale [29 – 30 Ιουλίου 2023]

O Andrea Crugnola πήρε τη νίκη και το Ιταλικό Πρωτάθλημα!

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλλυ συνεχίστηκε με τον 6ο γύρο και τον αγώνα στην Ιταλία Rally di Roma Capitale. Ο αγώνας είχε έδρα την κοινότητα Fiuggi στην κεντρική Ιταλία, όπου ήταν και το service park. Αποτελούνταν από δύο σκέλη και 13 ασφάλτινες ειδικές διαδρομές.

Νικητές του αγώνα ήταν οι Andrea Crugnola – Elia Ometto με Citroen C3 Rally 2. Οδήγησαν πολύ γρήγορα, κέρδισαν 8 από τις 13 ειδικές διαδρομές που είχε ο αγώνας και πήραν τη νίκη. Ήταν η πρώτη νίκη του 34χρονου Andrea Crugnola στο ERC, μια νίκη που τον έστεψε για 3η φορά Πρωταθλητή Ιταλίας.

Δεύτεροι τερμάτισαν οι Giandomenico Basso – Lorenzo Granal με Skoda Fabia RS Rally 2. Να σημειώσουμε ότι ο Giandomenico Basso είναι δυο φορές Πρωταθλητής Ευρώπης, το 2006 και 2009 με Fiat Punto S2000.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Hayden Paddon – John Kennard με Hyundai i20 N Rally 2. Συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις (έχουν μια πρώτη, τέσσερις δεύτερες και μια τρίτη θέση σε έξι αγώνες!) που τους θέλει σε κάθε αγώνα να είναι στο βάθρο.

Μια τρίτη θέση που τους έδωσε πολύτιμους βαθμούς για το Πρωτάθλημα οδηγών, αφού είναι στην πρώτη θέση με 163 βαθμούς, 55 βαθμούς μπροστά από τους δεύτερους Sesks – Francis που έχουν 108 (στον αγώνα τουμπάρισαν στην 4η ειδική διαδρομή). Και με δυο μόνο ακόμη αγώνες να υπολείπονται, πρέπει να έρθουν τα πάνω κάτω για να χάσουν τον τίτλο…

ERC 3

Στην κατηγορία ERC 3, έχουμε τους πρώτους Πρωταθλητές. Νικητές ήταν οι Jon Armstrong – Cameron Fair με Ford Fiesta Rally 3. Οδήγησαν γρήγορα και παρά την πίεση από τους υπόλοιπους του βάθρου πήραν τη νίκη, την 5η νίκη για την φετινή χρονιά. Και μαζί και τον τίτλο της κατηγορίας ERC 3 για το 2023.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Paolo Andreucci – Ruby Briani (περσινοί Πρωταθλητές χώματος στο Ιταλικό Πρωτάθλημα) που άφησαν για αυτόν τον αγώνα το Skoda Fabia RS Rally 2 και συμμετείχαν με ένα Renault Clio Rally 3, συμμετοχή της MRF Tyres Dealer Team.

Στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Iavan Ragnoli – David Marcolini με Ford Fiesta Rally 3.

ERC 4

Στην ERC 4 πρωταγωνίστησαν οι Ιταλοί Gianandrea Pisani – Simone Brachi με Peugeot 208 Rally 4. Με ένα ίδιο αυτοκίνητο τερμάτισαν στην δεύτερη θέση οι Roberto Dapra – Luca Guglielmetti, οι οποίοι πίεζαν από την αρχή τους πρώτους, αντέχοντας συγχρόνως και την πίεση που δεχόταν από τους Timo Schulz – Michael Wenzel με Opel Corsa Rally4, που περιορίστηκαν στην τρίτη θέση.

ERC 5

Στην μικρότερη κατηγορία ERC 5, όλοι οι συμμετέχοντες οδηγούν Renault Clio Rally 5.

Πρώτοι τερμάτισαν οι Riccardo Pederzani – Edoardo,  Brovelli, δεύτεροι οι Salvatore Scannella – Francesco Galipo και τρίτοι οι  Francesco Dei Ceci – Nicolo Lazzarini.

O επόμενος αγώνας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, είναι το επίσης ασφάλτινο Barum Czech rally Zlin, στην Τσεχία στις 19 – 20 Αυγούστου.