MotorsportWRC

WRC: 3ος Γύρος – Ράλλυ Σαφάρι [28 – 31 Μαρτίου 2024]

«Στην Αφρική το αυτοκίνητο που είναι μπροστά είναι Toyota»…

Το WRC μεταφέρθηκε στην αφρικανική ήπειρο για τον τρίτο γύρο της χρονιάς, το Ράλλυ Σαφάρι. Ο πρώτος χωμάτινος αγώνας λοιπόν του 2024 διοργανώθηκε στην Κένυα και η έδρα του ήταν η πόλη Naivasha…

Τρία σκέλη με 19 Ειδικές Διαδρομές, έπρεπε να καλύψουν τα 28 πληρώματα που δήλωσαν συμμετοχή. Στην πρώτη θέση τερμάτισαν οι Πρωταθλητές Kalle Rovanpera – Jonne Halttunen με Toyota Yaris Rally 1. Μετά τις ατυχίες στον προηγούμενο αγώνα στην Σουηδία, έβαλαν το κεφάλι κάτω και πήραν τη νίκη, στον πιο δύσκολο και κουραστικό αγώνα του Πρωταθλήματος.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Ράλλυ Σαφάρι: Με τα Snorkel σε «πρώτο πρόσωπο»…

Ήταν η 12η νίκη του Kalle Rovanpera και η 2η στο Σαφάρι. Μπήκε από την αρχή μπροστά, κέρδισε όλες τις ειδικές του πρώτου σκέλους και πήρε τη νίκη, μην έχοντας κανέναν να τον απειλήσει.

Την πολύ καλή εμφάνιση της Toyota συμπλήρωσε ο team mate του Takamoto Katsuta, που τερμάτισε στην δεύτερη θέση, κάνοντας το 1 – 2. Άλλη μια καλή εμφάνιση του Ιάπωνα οδηγού, που κέρδισε δύο Ειδικές Διαδρομές και με τους πολύτιμους βαθμούς που έδωσε στην ομάδα, η Toyota Gazoo Racing πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των Κατασκευαστών, αφήνοντας την ομάδα της Hyundai Motorsport στην δεύτερη θέση, με τέσσερις βαθμούς διαφορά. Άλλωστε όπως δήλωσε ο Rovanpera: «Είναι πάντα ιδιαίτερο να κερδίζεις εδώ. Στην Αφρική το αυτοκίνητο που είναι μπροστά είναι Toyota».

Στην τρίτη θέση του βάθρου τερμάτισαν οι Adrien Fourmaux – Alexandre Coria με Ford Puma Rally 1. Δεύτερο συνεχόμενο βάθρο για το πλήρωμα της Ford (μετά την Σουηδία) και μια πολύ καλή παρουσία, που δείχνει ότι είναι σε καλό δρόμο εξέλιξης.

Ένα ακόμη Toyota Yaris Rally 1, με τους Elfyn Evans – Scott Martin, τερμάτισε στην 4η θέση. Σταμάτησε δυο φορές μέσα σε Ειδική Διαδρομή για να αλλάξει τροχό μετά από κλατάρισμα χάνοντας πολύτιμο χρόνο, ενώ διεκδικούσε μια θέση στο βάθρο.

Πίσω τους, με περισσότερα από τέσσερα λεπτά, στην 5η θέση, τερμάτισαν οι Thierry Neuville – Martijn Wydaeghe με Hyundai i20 Rally 1, αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα, πρώτα με την τροφοδοσία καυσίμου και έπειτα με την ανάρτηση.

Οι team mate του, Esapekka Lappi και Ott Tanak τα πήγαν χειρότερα. Ο μεν Esapekka Lappi είχε δυο σπασμένα κιβώτια ταχυτήτων και ο δε Ott Tanak σπασμένη ανάρτηση στο πρώτο σκέλος, τερματίζοντας στην 8η θέση.

WRC 2 – RC 2

Στην υποστηρικτική κατηγορία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος WRC 2, νικητές ήταν οι Gus Greensmith – Jonas Andersson με Skoda Fabia RS rally 2, ανεβαίνοντας και στην 6η θέση της γενικής κατάταξης.

Στον πρώτο τους αγώνα φέτος πήραν την νίκη, οδηγώντας πολύ γρήγορα και αποφασιστικά, αφήνοντας δεύτερους τους team mate τους στην Toksport, Oliver Solberg – Elliott Edmondson επίσης με Skoda Fabia RS Rally 2. Που όσο και αν προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να τους απειλήσουν, κερδίζοντας την τελευταία ειδική διαδρομή που ήταν και η Power Stage του αγώνα.

Τρίτοι τερμάτισαν οι Kajetan Kajetanowicz – Maciej Szszepaniak με ακόμη ένα Skoda Fabia RS Rally 2.

Οι Έλληνες του Σαφάρι

Στον αγώνα είχαμε και δυο ελληνικές συμμετοχές. Ο Ιορδάνης Σερδερίδης με συνοδηγό τον φίλο του από το Βέλγιο, Frederic Miclotte με το γνωστό Ford Puma Rally 1, επίσημη συμμετοχή της M – Sport Ford WRT. Έκανε ένα προσεχτικό αγώνα αποφεύγοντας τα λάθη και τερμάτισε στην 9η θέση γενικής κατάταξης.

Και ο Γεώργιος Βασιλάκης, στην δεύτερη του συμμετοχή στο Ράλλυ Σαφάρι, που με συνοδηγό τον Tom Krawszik με ένα Ford Fiesta rally 2, τερμάτισαν στην 17η θέση γενικής, στην 8η θέση της κατηγορίας RC 2 και στην 2η θέση στην κατηγορία WRC Masters Cup για οδηγούς άνω των 55 ετών.

Το WRC ξαναγυρίζει στην Ευρώπη για τον  πρώτο ασφάλτινο αγώνα της χρονιάς, το Ράλλυ Κροατίας στις 18 – 21 Απριλίου.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Jaanus Ree Photography