MotorsportWRC

WRC: 11ος Γύρος – Ράλλυ Χιλής [28 Σεπτεμβρίου – 01 Οκτωβρίου 2023]

Ένας Tanak από τα παλιά…

Το WRC άλλαξε ήπειρο για τον 11ο γύρο του Πρωταθλήματος, για το Ράλλυ Χιλής. O αγώνας είχε έδρα την Conception, που είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Χιλής.

Είχε τρία σκέλη και 16 χωμάτινες ειδικές διαδρομές. Είναι η δεύτερη φορά που διοργανώνεται ο αγώνας στην Χιλή, μετά το 2019 (νικητής ήταν πάλι ο Ott Tanak με Toyota Yaris WRC) αφού 2020 και 2021 ματαιώθηκε λόγω Covid-19.

Νικητές του αγώνα ήταν το πλήρωμα της M-Sport Ford, Ott Tanak – Martin Jarveoja με Puma Rally 1. Ο 35χρονος Εσθονός, πέτυχε την δεύτερη του νίκη στην Χιλή και την 19η στην καριέρα του. Από την αρχή οδήγησε γρήγορα, δεν άφησε περιθώριο σε κανέναν, κέρδισε επτά ειδικές διαδρομές και πήρε τη νίκη, την δεύτερη φετινή μετά από την Σουηδία (δες εδώ), που ζητούσε τόσο πολύ.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Thierry Neuville – Martijn Wydaeghe με Hyundai i20 Rally 1, μην μπορώντας να αντιδράσουν στον ρυθμό του Εσθονού.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Elfyn Evans – Scott Martin με Toyota Yaris Rally 1. Κρατούσαν την πρώτη θέση μέχρι και την 7η ειδική διαδρομή, αλλά στην επόμενη έπαθαν ταυτόχρονα δυο λάστιχα και μάλιστα τα δυο πισινά τερματίζοντας την ειδική «σαν τον κάβουρα» χάνοντας πολύτιμο χρόνο και κάθε ελπίδα για νίκη.

Τα άλλα δυο Toyota Yaris Rally 1, με τους Kalle Rovanpera – Jonne Halttunen και Takamoto Katsuta – Aaron Johnsson, τερμάτισαν στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα κάνοντας έναν ήσυχο αγώνα.

Ειδικά ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Kalle Rovanpera o οποίος την Κυριακή 1 Οκτωβρίου είχε τα γενέθλια του, έγινε 23 χρονών, δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Όσο αφορά στα άλλα δυο Hyundai i20 Rally 1 εγκατέλειψαν, ο μεν Esapekka Lappi στην πρώτη κιόλας ειδική διαδρομή από τουμπάρισμα, καταστρέφοντας το αυτοκίνητο, ο δε Teemu Suninenστην προτελευταία ειδική, την στιγμή που ήταν δεύτερος στην κατάταξη, από βγάλσιμο από τον δρόμο, ενώ από τουμπάρισμα εγκατέλειψε και ο Pierre Loubet με το δεύτερο Ford Puma Rally 1, στην 3η ειδική διαδρομή.

WRC 2

Κάνοντας έναν υπέροχο αγώνα και κερδίζοντας και πέντε ειδικές διαδρομές οι Oliver Solberg – Elliott Edmondson με το Skoda Fabia RS Rally 2 κέρδισαν την κατηγορία WRC 2.

Οι μόνοι που μπόρεσαν να κινηθούν στους ρυθμούς τους ήταν οι Gus Greensmith – Jonas Andersson επίσης με Skoda Fabia RS Rally 2 της Toksport WRT.

Κέρδισαν δυο ειδικές διαδρομές και τελικά τερμάτισαν στην δεύτερη θέση.

Τρίτοι στην κατηγορία WRC 2 -αν και κέρδισαν τέσσερις ειδικές διαδρομές- ήταν οι Sami Pajari – Enni Malkonen με ένα ακόμη Skoda της Toksport WRT.

Να πούμε ότι σε ρυθμό βάθρου ήταν και άλλα δυο πληρώματα, οι Emil Lindholm – Reeta Hamalainen με το Hyundai i20 N Rally 2, επίσημη συμμετοχή της Hyundai Motorsport, αλλά εγκατέλειψαν στην προτελευταία ειδική διαδρομή από ατύχημα, ευτυχώς ανώδυνο.

Όπως και οι Kajetan Kajetanowicz – Maciej Szczepaniak με ένα ακόμη Skoda Fabia RS Rally 2, από τα πολλά που συμμετείχαν στον αγώνα, που και αυτοί εγκατέλειψαν στην ίδια ειδική διαδρομή (15η), από σπασμένη πίσω ανάρτηση.

Τα τρία πληρώματα του βάθρου της κατηγορίας WRC 2 τερμάτισαν αντίστοιχα και στην 6η 7η και 8η θέση της γενικής κατάταξης.

WRC 3

Στην κατηγορία WRC 3 μόνο δυο πληρώματα δήλωσαν συμμετοχή. Οι  Eduardo Castro – Fernando Mussano που τερμάτισαν στην 19η θέση γενικής και οι Diego Dominguez – Rogelio Penate που εγκατέλειψαν στην 15η ειδική διαδρομή. Και τα δυο πληρώματα οδηγούσαν Ford Fiesta Rally 3.

WRC 4

Αντίθετα με την προηγούμενη κατηγορία, στην WRC 4 υπήρχαν 15 συμμετέχοντες. To βάθρο ήταν τοπική υπόθεση αφού και τα τρία πληρώματα ήταν από την Χιλή.

Πρώτοι τερμάτισαν οι Tadeo Rosselot – Sebastian Olguin με Peugeot 208 Rally 4, κάνοντας έναν υπέροχο αγώνα, αντέχοντας στην πίεση των Mario Parra – Matias Leiva με το Opel Corsa Rally 4 που τελικά τερμάτισαν στην δεύτερη θέση.

Στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Nicolas Beristain – Enrique Perez Delgado επίσης με Peugeot 208 Rally4, που έκαναν ένα ήσυχο αγώνα.

WRC 5

Άλλη μια κατηγορία με ελάχιστες συμμετοχές (τρεις σε αριθμό), αυτή της WRC 5. Πρώτοι ήταν οι Javier Lazo – Mario Acosta με Renault Clio Rally 5, ενώ δεύτεροι οι Jhonathan Moreira – Jhony Moreira με ίδιο αυτοκίνητο, πολύ πίσω τους όμως στα 8.21.3 λεπτά.

Το τρίτο πλήρωμα οι Julio Ibarra – Jose Araneda επίσης με Renault Clio Rally 5 εγκατέλειψε στην πρώτη κιόλας ειδική διαδρομή του αγώνα.

Επόμενος αγώνας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ, στις 26 – 29 Οκτωβρίου, με το Ράλλυ Κεντρικής Ευρώπης. Το Central European Rally…

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Jaanus Ree Photography, wrc.com