MotorsportWRC

WRC: 6ος Γύρος – Ράλλυ Σαρδηνίας [01 – 04 Ιουνίου 2023]

Νικητής ο Neuville σε έναν αγώνα γεμάτο απρόοπτα…

Έκτος γύρος για το WRC και δεύτερος συνεχόμενος χωμάτινος αγώνας, το Ράλλυ Σαρδηνίας. Ο αγώνας είχε έδρα την Olbia, αποτελούταν από τρία σκέλη και 19 ειδικές διαδρομές. Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από την πολύ λάσπη που υπήρχε στις ειδικές και από τα πολλά απρόοπτα που συνέβησαν…

Επιτέλους νίκη για την ομάδα της Hyundai Shell Mobis WRT και μάλιστα με 1 – 2. Νικητής ο Thierry Neuville, πέτυχε την πρώτη νίκη του για φέτος με το i20 Rally 1, με δεύτερο τον έτερο οδηγό της ομάδας Esapekka Lappi, που ανέβηκε στο βάθρο για τρίτη συνεχόμενη φορά, μετά από τις δυο τρίτες θέσεις σε Κροατία και Πορτογαλία.

Μια νίκη η οποία αφιερώθηκε στον πρόσφατα αδικοχαμένο Craig Breen…

Βέβαια πρέπει να σημειώσουμε ότι για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα, έγιναν διάφορα απρόοπτα. Πρώτα ο Pierre Loubet με το Ford Puma Rally 1, που στην 5η ειδική του σβήνει ο κινητήρας μόλις πέρασε μέσα από ένα λάκκο με νερά, χάνοντας 3 λεπτά και την 3η θέση που είχε τότε (ο ThierryNeuville τότε ήταν 6ος) πέφτοντας στην 17η θέση εγκαταλείποντας στο τέλος του πρώτου σκέλους.

Εν συνεχεία, ο Takamoto Katsuta με το Toyota Yaris Rally 1, στην 9η ειδική διαδρομή, παθαίνει ακριβώς τα ίδια, περνώντας μέσα από έναν λάκκο με νερά παρουσιάζεται μηχανικό πρόβλημα και εγκαταλείπει και αυτός, ενώ στην επόμενη ειδική -την 10η– εγκαταλείπει και ο Ott Tanak με το δεύτερο Ford Puma rally 1, από μηχανικό πρόβλημα.

Στην 17η ειδική αντιμετωπίζει μηχανικό πρόβλημα ο Dani Sordo στο i20 rally 1 και στην επόμενη εγκαταλείπει και αυτός. Αλλά η κυριότερη εγκατάλειψη ήταν αυτή του Sebastian Ogier με το ToyotaYaris rally 1, όταν στην 14η ειδική διαδρομή γλιστράει λίγο παραπάνω σε μια αριστερή στροφή και βγαίνει εκτός δρόμου. Την στιγμή εκείνη ήταν στην πρώτη θέση του αγώνα (o Neuville ήταν 3ος) μια θέση που την κρατούσε σχεδόν από την αρχή. Έτσι λοιπόν, μόνο τέσσερα αυτοκίνητα της μεγάλης κατηγορίας κατάφεραν και τερμάτισαν στην πρώτη 10αδα!

Πίσω από το 1 – 2 της Hyundai, στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Kalle Rovanpera, το καλύτερο του αποτέλεσμα στην Σαρδηνία, ενώ τον ακολούθησε στην 4η θέση ο ομόσταυλός του Elfyn Evans με Yaris Rally 1.

WRC 2

Και σε αυτή την κατηγορία ήρθαν τα πάνω κάτω. Οι Andreas Mikkelsen – Torstein Eriksen (περσινοί Πρωταθλητές της κατηγορίας WRC 2) με Skoda Fabia RS Rally 2, πήραν μια ανέλπιστη νίκη όταν 1.8 χλμ πριν το τέλος της τελευταίας ειδικής διαδρομής, οι Adrien Fourmaux – Alexandre Coria με το Ford Fiesta rally 2 της M-Sport Ford WRT, που ήταν στην πρώτη θέση από την αρχή του αγώνα, βγήκαν από τον δρόμο. Παρά τις προσπάθειες των θεατών δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν και έχασαν έτσι άδοξα την πρώτη τους νίκη στο WRC 2.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Teemu Suninen – Mikko Markkula με το Hyundai i20 N rally 2 της Hyundai Motorsport. Αντιμετώπισαν πρόβλημα με έναν τροχό, χάνοντας χρόνο, αλλά ανέκαμψαν και πήραν τελικά την δεύτερη θέση στην κατηγορία, πετυχαίνοντας το πρώτο τους βάθρο για φέτος.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ένα γνωστό μας πλήρωμα από τον δικό μας αγώνα το ράλι Ακρόπολις, οι Kajetan Kajetanowicz – Maciej Szczepaniak με Skoda Fabia RS rally 2, συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις τους.

WRC 3

Στην κατηγορία WRC 3, νικητές ήταν οι Roope Korhonen – Anssi Viinikka με Ford Fiesta rally 3, που πέτυχαν την 3η τους νίκη στην Σαρδηνία. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ένα πλήρωμα από την Ιρλανδία, οι William Creighton – Liam Regan επίσης με Ford Fiesta rally 3 υποστηριζόμενη συμμετοχή από την Motorsport Ireland Rally Academy. Ενώ ένα ακόμη Ford Fiesta rally 3, με τους Ali Turkkan – Burak Erdener (πλήρωμα από την Τουρκία) της Castrol Ford Team Turkiye, τερμάτισε στην τρίτη θέση της κατηγορίας.

WRC Junior

Το πλήρωμα William Creighton – Liam Regan, που τερμάτισε δεύτερο στην κατηγορία WRC 3, ήταν και νικητές στην κατηγορία WRC Junior. Δεύτεροι τερμάτισαν οι Diego Dominguez – Rogelio Penate και τρίτοι οι Roberto Blach – Mauro Barreiro. Όλοι οι συμμετέχοντες στην κατηγορία οδηγούν Ford Fiesta rally 3.

WRC Masters Cup

Στην κατηγορία WRC Masters Cup, για οδηγούς άνω των 55 ετών, νικητές ήταν οι Johannes Keferbock – Ilka Minor με Skoda Fabia rally 2, ενώ δεύτεροι ήταν οι περσινοί Πρωταθλητές, οι Ιταλοί Mauro Miele – Luca Beltrame με Skoda Fabia RS rally 2.

Επόμενος αγώνας στο ημερολόγιο, στις 22 – 25 Ιουνίου το θρυλικό Ράλλυ Σαφάρι στην Κένυα.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Jaanus Ree Photography