MotorsportWRC

WRC: 5ος Γύρος – Ράλλυ Πορτογαλίας [11 – 14 Μαΐου 2023]

Νίκη για τον Rovanpera και το πρωτάθλημα παίρνει φωτιά!

Δεύτερος χωμάτινος αγώνας για φέτος, το Ράλλυ Πορτογαλίας. H έδρα του αγώνα ήταν στην παραλιακή πόλη Matosinhos. Τρία σκέλη, 19 Ειδικές Διαδρομές και ο συναγωνισμός στα ύψη (ήταν απόντες οι δυο μεγάλοι Seb).

Νικητής του αγώνα ο Kalle Rovanpera με Toyota Yaris Rally 1, δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά την περσινή. Ο «μικρός» Φιλανδός είχε να κερδίσει αγώνα από την Νέα Ζηλανδία πέρσι (δες εδώ). Μια νίκη που τον έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας οδηγών με 17 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Ott Tanak.

Να πούμε ότι ο Ott Tanak με το Ford Puma Rally 1, τέθηκε επικεφαλής του αγώνα από την αρχή, μέχρι που έπαθε μια ζημιά στον μπροστινό τροχό στο τέλος του πρώτου σκέλους και έχασε 10,7 δευτερόλεπτα. Από εκεί και πέρα βρήκε μπροστά του έναν πολύ επιθετικό Rovanpera, ο οποίος κέρδισε 10 ειδικές από τις 19 που είχε ο αγώνας και το μόνο που κατάφερε ήταν να τερματίσει στην 4η θέση της γενικής.

Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσαν οι οδηγοί της Hyundai, Dani Sordo και Esapekka Lappi, που τερμάτισαν τα i20 Rally 1, στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, μην μπορώντας να κινηθούν στους ρυθμούς του Rovanpera, δίνοντας όμως πολύτιμους βαθμούς στην Hyundai που τώρα είναι 32 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Toyota Gazoo Racing, στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών.

Ένα τρίτο Hyundai i20 Rally 1, με τον Thierry Neuville στο τιμόνι τερμάτισε στην 5η θέση γενικής μετά από έναν αδιάφορο αγώνα.

WRC 2

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε στην κατηγορία WRC 2. Οι Oliver Solberg – Elliott Edmondson με Skoda Fabia RS Rally 2, πήραν την πρωτοπορία του αγώνα από την αρχή και στο τέλος του δεύτερου σκέλους, είχαν ένα άνετο προβάδισμα από τους δεύτερους (της τάξης των 35,4 δευτερολέπτων). Στην τελευταία όμως ειδική διαδρομή του δεύτερου σκέλους Lousada, ανάμεσα στο flying και στο stop της ειδικής έκαναν “donuts”, με αποτέλεσμα οι αγωνοδίκες να τους επιβάλουν ποινή ενός λεπτού, ισχυριζόμενοι ότι παραβίασαν το άρθρο 12.21 των κανονισμών της FIA. O Solberg και ο συνοδηγός του Edmondson, δήλωσαν ότι δεν γνώριζαν τους κανονισμούς και ότι έκαναν τα ‘’donuts’’ για να ευχαριστήσουν τους θεατές, ζητώντας μάλιστα και συγνώμη.

H ποινή αυτή ανέβασε τους Gus Greensmith – Jonas Andersson με το Skoda Fabia RS Rally 2 της Toksport WRT, στην πρώτη θέση της κατηγορίας με προβάδισμα 24,6 δευτερόλεπτα και στην 6η θέση της γενικής κατάταξης.

Στο τρίτο σκέλος οι Solberg και Edmondson προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, κερδίζοντας και τις τέσσερις ειδικές διαδρομές, αλλά δεν ήταν αρκετό και το μόνο που κατάφεραν ήταν να τερματίσουν δεύτεροι με μόλις ένα δευτερόλεπτο διαφορά και 7οι στην γενική.

Στην τρίτη θέση της κατηγορίας τερμάτισαν οι Andreas Mikkelsen – Torstein Eriksen οδηγώντας και αυτοί ένα Skoda Fabia RS Rally 2 της Toksport WRT, ενώ την κυριαρχία των Skoda Fabia, έσπασε το Citroen C3 Rally 2 των Yohan Rossel – Arnaud Dunand, που τερμάτισαν στην 4η θέση.

WRC Maters Cup

Ένα πλήρωμα από την Ισπανία οι Alexander Villanueva – Jose Murado με Skoda Fabia RS Rally 2 ήταν οι νικητές στην κατηγορία Masters Cup, μια κατηγορία για οδηγούς άνω των 50 ετών.

Τους ακολούθησαν οι Ιταλοί Luciano Cobbe – Roberto Mometti στην δεύτερη θέση με Skoda Fabia R5, ενώ ενώ τρίτοι ήταν ένα πλήρωμα από την Ουγγαρία οι Zoltan Laszlo – Gabor Zsiros επίσης με Skoda Fabia R5.

Το WRC μεταφέρετε για τον επόμενο αγώνα, στο Μεσογειακό νησί της Σαρδηνίας. Το Rally Italia Sardegnaστις 1 – 4 Ιουνίου.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: WRC, Jaanus Ree Photography, Michael Jurtin Photography