MotorsportWRC

WRC: 11ος Γύρος – Ράλλυ Ν. Ζηλανδίας [29 Σεπτεμβρίου – 02 Οκτωβρίου 2022]

Νίκη και Πρωτάθλημα για τον Kalle Rovanpera!

O Kalle Rovanpera έγραψε ιστορία. Έγινε ο νεότερος Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο WRC σε ηλικία 22 χρονών και μιας ημέρας (το Σάββατο στο δεύτερο σκέλος του αγώνα είχε γενέθλια), ρίχνοντας το ρεκόρ που κατείχε ο Colin McRae (27 ετών και 89 ημερών) από το 1995!

Και όπως δείχνουν τα πράγματα έχει ακόμη πολλά ρεκόρ να ρίξει, αφού 20 χρόνια είχε να βγει Φινλανδός Πρωταθλητής, από το 2002 με τον Marcus Gronholm τότε…

Ο αγώνας στη Νέα Ζηλανδία είχε τις λιγότερες συμμετοχές την φετινή χρονιά. Μόλις 22 σε αριθμό, 10 Rally 1 και 12 Rally 2. Ο Kalle Rovanpera οδήγησε γρήγορα αλλά με το βλέμμα στο Πρωτάθλημα, κέρδισε έξι Ειδικές Διαδρομές και μαζί με τον Sebastien Ogier που τερμάτισε δεύτερος, έκαναν το 1-2 για την Toyota Gazoo Racing. Οι δυο τους ήταν σε ένα δικό τους αγώνα, μην αφήνοντας σε κανένα το περιθώριο να αντιδράσει.

Ένας απογοητευμένος Ott Tanak με Hyundai i20 N Rally 1, τερμάτισε τρίτος, 50 δευτερόλεπτα πίσω τους!

Τέταρτος τερμάτισε ο Thierry Neuville με το δεύτερο Hyundai i20 N Rally 1, αντιμετωπίζοντας προβλήματα με το κιβώτιο ταχυτήτων, ενώ ακόμη ένα Hyundai i20 Rally 1 τερμάτισε στη πέμπτη θέση με τον Oliver Solberg.

Μεγάλη απογοήτευση για την ομάδα της M-Sport Ford, αφού ο Craig Breen, βγήκε από τον δρόμο (στην στροφή του Colin McRae), την στιγμή που διεκδικούσε μια θέση στο βάθρο, έχασε 17 λεπτά και τελικά τερμάτισε στην 19η θέση.

Ο έτερος στο στρατόπεδο της M-Sport, Gus Greensmith, έβγαλε και αυτός το δικό του Ford Puma Rally 1 από τον δρόμο αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω της μεγάλης ζημιάς που υπέστη το αυτοκίνητο. Έτσι λοιπόν το μοναδικό Ford Puma Rally 1, που τερμάτισε ήταν αυτό του ιδιώτη Lorenzo Bertelli στην 7η θέση της γενικής κατάταξης.

Από ατύχημα εγκατέλειψαν και τα δυο Toyota Yaris Rally 1, του Elfin Evans στην 11η ειδική και στην επόμενη (την 12η) του Takamoto Katsuta.

WRC 2

H κατηγορία WRC 2 είχε 12 συμμετοχές (9 τοπικά πληρώματα και 3 από την Ευρώπη) με τους τοπικούς Hayden Paddon – John Kennard με Hyundai i20 N Rally 2, να επικρατούν ολοκληρωτικά, αφού κέρδισαν 13 ειδικές από τις 17 που είχε ο αγώνας, τερματίζοντας 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα μπροστά από τους δεύτερους και στην 6η θέση της γενικής κατάταξης.

Δεύτεροι ήταν οι Kajetan Kajetanowicz – Maciej Szczepaniak με Skoda Fabia Rally 2, που ταξίδεψαν στη μακρινή Νέα Ζηλανδία στο κυνήγι του τίτλου. Τελικά τους βγήκε σε καλό αφού η δεύτερη θέση και οι 20 βαθμοί που αποκόμισαν (κέρδισαν και 2 ειδικές διαδρομές) τους ανέβασαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Τρίτοι τερμάτισαν οι επίσης τοπικοί, Shane Gisbergen – Glen Weston με Skoda Fabia R5 στο ντεμπούτο τους σε αγώνα του WRC. Να σημειώσουμε ότι τα άλλα δυο πληρώματα από την Ευρώπη ήταν οι Γερμανοί Armin Kremer – Ella Kremer με Citroen C3 Rally 2, που τερμάτισαν στη 5η θέση (προηγούνται στο WRC 2 Masters Cup) και οι Ισπανοί Miguel Aboitiz – Jordi Hereu με Skoda Fabia Rally 2, που τερμάτισαν 10οι.

Στην βαθμολογία εξακολουθεί να προηγείται ο Andreas Mikkelsen με 109 βαθμούς, ακολουθεί ο Kajetan Kajetanowicz με 96 και τρίτος είναι ο Φινλανδός Emil Lindholm (νικητής του Ράλλυ Ακρόπολις) με 89 βαθμούς. Με δυο μόνο αγώνες να απομένουν για τη λήξη του Πρωταθλήματος η διεκδίκηση του τίτλου στην κατηγορί WRC 2 έχει πάρει φωτιά!

Προτελευταίος αγώνας, αυτός στην άσφαλτο της Ισπανίας, το Rally RACC – Catalunya rally de Espana στις 20 – 23 του Οκτώβρη με έδρα το Salou.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Jaanus Ree Photography