MotorsportRace News

46o Ράλλυ Ντακάρ [05 – 19 Ιανουαρίου 2024]

Φέτος διοργανώθηκε το 46ο Ράλλυ Ντακάρ στην περιοχή της Σαουδικής Αραβίας. Ήταν η 5η φορά που το πήγε στους αμμόλοφους της Σαουδικής Αραβίας. Ο αγώνας ξεκίνησε από την Alula, μια πόλη στις ακτές της Ερυθράς Θάλασσας στις 5 Ιανουαρίου και τερμάτισε στην πόλη Yanbu, στις 19 του μήνα, περνώντας μέσα από τεράστιες εκτάσεις με αμμόλοφους της Empty Quarter.

Η συνολική απόσταση που διάνυσαν οι αγωνιζόμενοι ήταν 8.000 χλμ, από τα οποία τα 4.700 χλμ. ήταν Eιδικές Διαδρομές. Συνολικά δήλωσαν συμμετοχή 491 αυτοκίνητα, 142 μοτοσυκλέτες (132 μοτοσυκλέτες και 10 τετράτροχα) και 47 φορτηγά.

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ

Από τα 491 αυτοκίνητα, τερμάτισαν σχεδόν τα μισά (254). Μεγάλοι νικητές οι Carlos Sainz – Lucas Cruz με το υβριδικό Audi. Είχε μεγάλη μάχη με τον έτερο οδηγό του WRC, Sebastien Loeb, αλλά τελικά κατάφερε και πήρε την 4η του νίκη στο Dakar.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι  Guillaume de Mevius – Xavier Panseri με Overdrive Racing, 1 ώρα και 20 λεπτά πίσω από τους πρώτους, ενώ τρίτοι τερμάτισαν οι Sebastien Loeb – Fabian Lurquin με Bahrain Raid Xtreme.

ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ

Τερμάτισαν 110 αναβάτες (103 και 7 με τετράτροχα). Νικητής στις μοτοσυκλέτες ήταν ο Αμερικανός Ricky Brabec με Honda της Monster Energy Team, που πέτυχε την δεύτερη του νίκη σε Dakar μετά το 2020.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ross Branch με Hero της Motorsport Team Rally. Είναι η πρώτη φορά που ανεβαίνει στο βάθρο ινδική μοτοσυκλέτα.

Και στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Γάλλος Adrien Van Beveren επίσης με Honda της Monster Energy Team, στο πρώτο του βάθρο σε Paris Dakar.

Στα τετράτροχα πρώτος τερμάτισε ο Αργεντίνος Manuel Andujar με Dracon Rally Service, δεύτερος ο Γάλλος Alexandre Giroud με Yamaha και τρίτος ο Juraj Varga με Varga Motorsport Team.

ΦΟΡΤΗΓΑ

Τελικά τερμάτισαν 20 φορτηγά. Μεγάλη επιστροφή της Τσεχίας στο βάθρο του αγώνα, 23 χρόνια μετά από την τελευταία νίκη του Karel Loprais, του οποίου ο ανιψιός Ales, τερμάτισε φέτος στην δεύτερη θέση.

Πρώτοι οι Τσέχοι Martin Macik – Frantisek Tomasek – David Svanda με MM Technology Team, δεύτεροι οι επίσης Τσέχοι Ales Loprais – Jaroslav Valtr – Jiri Stross με Instaforex Loprais Praga και στην τρίτη θέση οι Mitchel van den Brink – Moises Torrallardona – Jarno van de Pol με Euro Rallysport.