Formula 1Motorsport

F1: 6ος Γύρος – GP Ισπανίας [20 – 22 Μαΐου 2022]

1-2 για την Red Bull στην Ισπανία…

Στην Ισπανία και στη πίστα της Βαρκελώνης έγινε ο 6ος γύρος του Πρωταθλήματος της Formula 1. Η πίστα έχει μήκος 4.675 χλμ. και η διάρκεια του αγώνα ήταν 66 γύροι. Για άλλη μια φορά η ομάδα της Ferrari, ήταν σε δικό της αγώνα. Και στις δυο περιόδους δοκιμών της Παρασκευής αλλά και το Σάββατο ο Charles Leclerc, ήταν άπιαστος. Κέρδισε και την μάχη της pole potion έχοντας τον team mate του Carlos Sainz στην δεύτερη θέση. Την Κυριακή μόλις έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Leclerc, έφυγε πρώτος και ακολούθησε έναν ρυθμό που δεν μπορούσαν ο υπόλοιποι οδηγοί να ακολουθήσουν. Έκανε και τον ταχύτερο γύρο, αλλά η καταστροφή ήρθε στον 27ο γύρο όπου εγκατέλειψε από κινητήρα!

Έτσι, λοιπόν οι οδηγοί της Red Bull που υπό κανονικές συνθήκες ήταν αδύνατο όχι να τον προσπεράσουν, αλλά ούτε και να τον πλησιάσουν (είχε κάνει μια διαφορά από τον δεύτερο Verstappen της τάξης των 25 δευτερολέπτων!) πήραν αυτό το «δώρο» και τερμάτισαν 1-2 με τον Max Verstappen στην πρώτη θέση και τον Sergio Perez στην δεύτερη.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο George Russell με Mercedes, που πάλι ήταν μπροστά από τον team mate του Lewis Hamilton ο οποίος τερμάτισε στην 5η θέση.

Τέταρτος τερμάτισε ο Carlos Sainz με το δεύτερο μονοθέσιο της Ferrari. Έκανε πολύ άσχημη εκκίνηση, από την δεύτερη θέση βρέθηκε στην 12η . Έκανε έναν αγώνα γεμάτο προσπεράσεις, με τελική κατάληξη την 4η θέση.

Ακόμη μια πολύ καλή εμφάνιση από τον Valtteri Bottas με την Alfa Romeo, που τερμάτισε 6ος. Επίσης αξιοπρεπέστατη εμφάνιση από την ομάδα της Alpine με τον Esteban Ocon να τερματίζει 7ος και τον Fernando Alonso στην 9η θέση.

Επόμενος αγώνας στο Πριγκιπάτο του Μονακό στις 29 Μαΐου…