MotorsportWRC

WRC: 4ος Γύρος – Ράλλυ Πορτογαλίας [19 – 22 Μαΐου 2022]

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Kale Rovanpera και την Toyota

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ συνεχίστηκε με τον πρώτο φετινό χωμάτινο αγώνα, το Ράλλυ Πορτογαλίας. Συνολικά, 21 ειδικές διαδρομές με μαλακά χώματα, περίμεναν τους 90 συμμετέχοντες. Στον αγώνα συμμετείχαν και οι δυο μεγάλοι Seb, οι Sebastien Loeb και Sebastien Ogier με Ford Puma WRC και Toyota Yaris WRC, αντίστοιχα. Τη νίκη όμως πήρε ο Kale Rovanpera με Toyota Yaris WRC μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση, σημειώνοντας την τρίτη συνεχόμενη φετινή του νίκη, σε τέσσερις αγώνες, βάζοντας σοβαρή υποψηφιότητα για τον τίτλο του Πρωταθλητή.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Elfyn Evans με Toyota Yaris WRC κάνοντας το πρώτο 1 – 2 για φέτος. Οι δυο οδηγοί της Toyota, ήταν σε δικό τους αγώνα, πολύ γρήγοροι και οι δυο, κέρδισαν 14 ειδικές από τις 21 ειδικές (8 ο Rovanpera και 6 ο Evans) μην αφήνοντας περιθώριο σε κανέναν άλλο να τους απειλήσει.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου, 2.30 λεπτά πίσω τους, τερμάτισε ο Dani Sordo με Hyundai i20 WRC. Στην πρώτη του επαφή με το νέο τεχνολογικά i20 WRC, έδειξε την αξία του, κερδίζοντας τους δυο team mate του, Thierry Neuville και Ott Tanak, που έχουν πλήρες πρόγραμμα και τερμάτισαν στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα. Οι οποίοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να είναι ανταγωνιστικοί.

Τέταρτος τερμάτισε ο Takamoto Katsuta με το τρίτο Toyota Yaris WRC, χάνοντας την θέση στο βάθρο, που κρατούσε από την αρχή του δεύτερου σκέλους, μόλις στη τελευταία ειδική.

Απογοήτευση όμως και για τον Sebastien Ogier στη δεύτερη φετινή του εμφάνιση, αφού μετά από αρκετά κλαταρισμένα ελαστικά τερμάτισε στην 51η θέση της γενικής κατάταξης.

Δραματικός όμως ήταν ο αγώνας και για την ομάδα της Ford. Ο μεν Sebastien Loeb, εγκατέλειψε στην 4η ειδική την στιγμή που ήταν 1ος στην κατάταξη, από σπασμένη ανάρτηση. Συνέχισε στο δεύτερο σκέλος με διαδικασία Rally2, αλλά τελικά εγκατέλειψε οριστικά από μηχανικά προβλήματα στην 12η ειδική.

Οι Pierre Loubet, Craig Breen και Adrien Fourmaux, έκαναν ένα αδιάφορο αγώνα, τερματίζοντας στην 7η, 8η και 9η  θέση αντίστοιχα. Όσο για τον Gus Greensmith με το τέταρτο Ford Puma WRC ,τερμάτισε στην 19η θέση έχοντας και αυτός αρκετά κλαταρισμένα ελαστικά.

WRC 2

Ήταν η κατηγορία με τις μεγάλες εκπλήξεις. Παρόντες όλοι οι σοβαροί διεκδικητές του τίτλου, μαζί με πολλούς ιδιώτες, που έφθασαν το νούμερο των συμμετεχόντων στην κατηγορία στο εντυπωσιακό 48. Πρώτη έκπληξη η εγκατάλειψη του περσινού Παγκόσμιου Πρωταθλητή της κατηγορίας Andreas Mikkelsen με μηχανικό πρόβλημα στο Skoda Fabia Rally 2, στη 9η ειδική διαδρομή. Μια μηχανική βλάβη που είχε να φανεί από το 2020.

Στην ίδια ειδική εγκατέλειψε και ο team mate του Marco Bulacia στην Toksport WRT και αυτός με πρόβλημα στον κινητήρα του δικού του Fabia Rally 2. Επίσης, ο Eric Camilli με Citroen C3 Rally 2, άλλοτε οδηγός της μεγάλης κατηγορίας, εγκατέλειψε με ηλεκτρικό πρόβλημα.

Και η μεγάλη έκπληξη του αγώνα η εγκατάλειψη του Teemu Suninenμε Hyundai i20 N Rally 2 επίσημη συμμετοχή της Hyundai Motorsport. Ήταν στην πρώτη θέση της κατηγορίας από την αρχή του αγώνα και μάλιστα με αρκετή διαφορά από τον δεύτερο. Στο πρώτο χιλιόμετρο της τελευταίας ειδικής βγήκε από τον δρόμο και εγκατέλειψε κάνοντας «δώρο» τη νίκη στους Yohan Rossel – Valentin Sarreaud με Citroen C3 Rally 2, που ήταν τελικά και οι νικητές της κατηγορίας.

Δεύτεροι τερμάτισαν οι ιδιώτες Kajetan Kajetanowicz – Maciej Szczepaniak με Skoda Fabia Rally 2 συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Chris Ingram – Craig Drew με ένα ακόμη Skoda Fabia Rally 2, από τα πολλά που συμμετείχαν στον αγώνα.

Επόμενος σταθμός του Πρωταθλήματος, το Ράλλυ της Σαρδηνίας στην Ιταλία στις 2 – 5 Ιουνίου.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Jaanus Ree Photography