MotorsportOther RacesRace News

ERC: 2ος Γύρος – Rally Islas Canarias [04 – 06 Μαΐου 2023]

Ο δεύτερος γύρος του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλλυ ήταν ο αγώνας στα Κανάρια νησιά. Έγινε στις 4 – 6 Μαΐου με έδρα την πόλη Las Palmas που είναι συμπρωτεύουσα (μαζί με την Santa Cruz de Tenerife) των Καναρίων νήσων. Ήταν ένας ασφάλτινος αγώνας με δύο σκέλη, 13 ειδικές διαδρομές και 83 συμμετοχές.

Νικητές οι Γάλλοι Yoann Bonato – Benjamin Boulloud με το εργοστασιακό Citroen C3 Rally 2. Οδήγησαν πολύ γρήγορα, κέρδισαν τις 7 από τις 13 ειδικές και πήραν άξια τη νίκη.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Hayden Paddon – John Kennard από την μακρινή Αυστραλία με Hyundai i20N Rally 2, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις (ήταν νικητές στον πρώτο αγώνα τον Μάρτιο στην Πορτογαλία), ενώ το βάθρο των νικητών συμπλήρωσαν οι περσινοί Πρωταθλητές Ευρώπης Efren Llarena – Sara Fernandez με το Skoda Fabia RS Rally 2.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ RC 3

Μοναδικό πλήρωμα στην κατηγορία RC 3, ήταν οι John Armstrong – Cameron Fair με Ford Fiesta Rally 3, εργοστασιακή συμμετοχή της M-Sport Πολωνίας, οι οποίοι τερμάτισαν στην 22η θέση της γενικής κατάταξης.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ RC 4

Η κατηγορία RC 4 ήταν υπόθεση τοπικών πληρωμάτων. Πρώτοι τερμάτισαν οι Giovanni Farina – David Rivero με Peugeot 208 Rally 4.

Στην δεύτερη θέση ήταν οι Javier Canada – Jonathan Hernandez με Opel Corsa Rally 4 και τρίτοι οι Fernando Cruz – Tecorice Hernandez επίσης με Peugeot 208 Rally 4. Το αξιοσημείωτο είναι ότι στην κατηγορία RC 4 συμμετείχαν 13 πληρώματα εκ των οποίων τα 11 οδηγούσαν Peugeot 208 Rally 4, με τα υπόλοιπα να είναι ένα Opel Corsa και ένα Renault Clio.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ RC 5

Όλα τα πληρώματα που συμμετείχαν στην κατηγορία RC 5, πρώτον ήταν από την Ισπανία και δεύτερον οδηγούσαν όλα Renault Clio Rally 5. Πρώτοι τερμάτισαν οι Noe Armas – Alejandro Falcon και δυο δευτερόλεπτα μόλις πίσω τους τερμάτισαν οι Manuel Hernandez – David Bethencourt, ενώ αρκετά πιο πίσω (2΄.23’’.08) τερμάτισαν οι J Victor Valido – Omar Hernandez.

Στον αγώνα συμμετείχαν και ιστορικά αυτοκίνητα σε δυο κατηγορίες πριν το 1981 και πριν το 1990.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ PRE 81

Στην κατηγορία για αυτοκίνητα πριν το 1981 πρώτοι τερμάτισαν οι Tomas Gonzalez – Sebastian Santana με ένα Mitsubishi Lancer GL 1400 MK I.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ PRE 90

Και αντίστοιχα στην κατηγορία για αυτοκίνητα πριν το 1990 πρώτοι τερμάτισαν οι Antonio Acosta – Raul Sanchez με VW Golf GΤi 16 V.

Επόμενος αγώνας για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα είναι το χωμάτινο Ράλλυ Πολωνίας στις 19 – 21 Μαΐου.