MotorsportOther RacesRace News

ERC: 1ος Γύρος – Rally Serras de Fafe [10 – 12 Μαρτίου 2023]

Ξεκίνησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλλυ 2023 με τον πρώτο γύρο να διοργανώνεται στην Πορτογαλία. Το Ράλλυ Serras de Fafe -όπως ονομάζεται- είναι ένας χωμάτινος αγώνας με δυο σκέλη και 17 Ειδικές Διαδρομές.

Στον αγώνα συμμετείχαν και τρία πληρώματα από το WRC, οι Hayden Paddon – John Kennard και Craig Breen – James Fulton με Hyundai i20 Rally 2 και οι Mads Ostberg – Patrik Barth με Citroen C3 Rally 2…

Ο αγώνας χαρακτηρίσθηκε από τα πολλά ατυχήματα που συνέβησαν. Πιο συγκεκριμένα, οι Armindo Araujo – Luis Ramalho είχαν ένα τρομακτικό ατύχημα με το μισό Skoda Fabia Rally 2 να διαλύεται στην 7η ειδική, οι Erik Cais – Igor Basigal επίσης με Skoda Fabia Rally 2 στην 12η ειδική μετά από κτύπημα σε βράχο χάνουν ένα τροχό, οι Martin Laszlo – David Berendi και αυτοί με Skoda Fabia Rally 2 έχουν ατύχημα στην 13η ειδική και οι Fabrizio Zaldivar – Marcelo der Ohannesian με Hyundai i20 N Rally 2  και Jaroslaw Koltun – Ireneusz Pleskot με Ford Fiesta Rally 2 στην 14η ειδική διαδρομή να έχουν τουμπάρισμα.

Επίσης τρεις ειδικές διαδρομές, 5η – 8η – 9η ακυρώθηκαν για λόγους ασφαλείας.

RC 2

Νικητές του αγώνα οι Hayden Paddon – John Kennard με Hyundai i20 N Rally 2, με τους Mads Ostberg – Patrik Barth με Citroen C3 Rally 2 να τους ακολουθούν στην δεύτερη θέση, 10.8 δευτερόλεπτα πίσω τους.

Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Georg Linnamae – James Morgan με Hyundai i20 N Rally 2, ενώ οι περσινοί Πρωταθλητές Ευρώπης Efren Llarena – Sara Fernandez με Skoda Fabia RS Rally 2 τερμάτισαν στην 7η θέση γενικής.

RC 3

Στην κατηγορία RC 3 πρώτοι τερμάτισαν οι Jon Armstrong – Andrew Browne με Ford Fiesta Rally 3, επίσημη συμμετοχή της M-Sport Πολωνίας, ενώ δεύτεροι ήταν οι Γάλλοι Pierre Ragues – Julien Pesenti επίσης με Ford Fiesta Rally 3.

RC 4

H κατηγορία ERC 4 ήταν υπόθεση της Peugeot. Τερμάτισαν επτά πληρώματα, από τα οποία τα έξι οδηγούσαν Peugeot 208 Rally 4 και ένα Ford Fiesta Rally 4.

Πρώτοι τερμάτισαν οι Ιταλοί Roberto Dapra – Luca Guglielmetti, έχοντας πίσω τους στην δεύτερη θέση τους Πορτογάλους Ernesto Cunha – Carlos Magalhaes, με  μόλις 9 δευτερόλεπτα διαφορά.

Τρίτοι ήταν οι Patricio Munoz – Miguel Recalt . Όλοι τους βέβαια  με Peugeot 208 Rally 4.

Επόμενος αγώνας, είναι ο ασφάλτινος στα Κανάρια Νησιά, το Rally Islas Canarias στις 4 – 6 Μαΐου.