MotorsportOther RacesRace News

ERC: 8ος Γύρος – Ράλλυ Ουγγαρίας [06 – 08 Οκτωβρίου 2023]

Ο Mads Ostberg πήρε τη νίκη και ο Hayden Paddon το Πρωτάθλημα…

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε έγινε και ο τελευταίος γύρος για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλλυ.

Πιο συγκεκριμένα, στην βορειανατολική Ουγγαρία, στην πόλη Nyiregyhaza, διοργανώθηκε το Ράλλυ Ουγγαρίας, ένας ασφάλτινος αγώνας με δυο σκέλη, 12 ειδικές διαδρομές και 86 συμμετοχές!

Επιτέλους απέδωσαν καρποί οι προσπάθειες των Mads Ostberg – Patrik Barth με το Citroen C3 Rally 2 και πήραν τη νίκη (μέχρι τώρα είχαν μόνο μια δεύτερη θέση στην Πορτογαλία και μια τρίτη στην Λετονία).

Μια νίκη που τους ανέβασε στην τρίτη θέση του Πρωταθλήματος για το 2023.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Ferenc Vincze – Nandor Percze με Skoda Fabia Rally 2 και στην τρίτη οι Martins Sesks – Renars Francis επίσης με Skoda Fabia RS Rally 2.

ERC 4

Μεγάλη μάχη έγινε στην κατηγορία ERC 4 όχι μόνο για τη νίκη αλλά και για τον τίτλο 2023 ανάμεσα στους Ρουμάνους Norbert Maior – Maria Maior με Peugeot 208 Rally 4 και τους Ιταλούς Roberto Dapra – Luca Guglielmetti με ίδιο αυτοκίνητο.

Τελικά τη νίκη πήρε το πλήρωμα από την Ρουμανία, αφήνωντας δεύτερο το ιταλικό για 7.1 δευτερόλεπτα, οι οποίοι Ιταλοί όμως στέφθηκαν Πρωταθλητές Ευρώπης κατηγορίας ERC 4 για το 2023.

Τρίτοι τερμάτισαν οι Mark Skulj – Matej Car με Opel Corsa Rally 4.

Οι Hayden Paddon – John Kennard με Hyundai i20 N Rally 2 αν και δεν συμμετείχαν στον αγώνα, στέφθηκαν Πρωταθλητές Ευρώπης 2023, ενώ στην δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος (29 βαθμούς πίσω τους), είναι οι Martins Sesks – Renars Francis οδηγώντας Skoda Fabia RS Rally 2 και στην τρίτη θέση οι Mads Ostberg – Patrik Barth με Citroen C3 Rally 2.

6. Adam Velenczei – Zsolt Vansza                   Skoda Fabia RS Rally 2
  7. Erik Cais – Igor Bacigal                               Skoda Fabia RS Rally 2
  8. Gabor Nemet – Gergely Nemeth                   Hyundai i20 N Rally 2
  9. Kristof Klausz – Tamas Papp                          Skoda Fabia Rally 2
  10. Martin Laszlo – David Berendi                       Skoda Fabia Rally 2

Ράλλυ Ουγγαρίας – Ιστορικά 2023

Συγχρόνως με τον γύρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έγινε και το Ιστορικό Ράλλυ Ουγγαρίας. Στις ίδιες ειδικές διαδρομές με 25 συμμετοχές.

Πρώτοι Ιστορικοί τερμάτισαν οι Ferenc Wirtmann – Jozsef Kerekes με Ford Escort RS 1800 MK II. Στην δεύτερη θέση των Ιστορικών τερμάτισαν οι Rolant Muller – Rolant Muller Jr. με το Lada VAZ 21011, ενώ το βάθρο των Ιστορικών συμπλήρωσαν οι Istvan Csukovics – Fanni Molnar επίσης με Lada VAZ 21013, από τα πολλά που συμμετείχαν…