MotorsportOther RacesRace News

ERC: 5ος Γύρος – Ράλλυ Σκανδιναβίας [07 – 08 Ιουλίου 2023]

Ο Oliver Solberg τη νίκη, ο Hayden Paddon την πρώτη θέση στην βαθμολογία…

Ολοκληρώθηκε πριν λίγες μέρες ο 5ος γύρος για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλλυ. Το Ράλλυ της Σκανδιναβίας. Ο τελευταίος χωμάτινος αγώνας για φέτος, μιας και οι υπόλοιποι τρεις αγώνες που απομένουν είναι όλοι ασφάλτινοι…

Ο αγώνας που είχε έδρα το Karlstad, αποτελείτο από δύο σκέλη και 16 Ειδικές Διαδρομές. Πρώτοι τερμάτισαν οι Oliver Solberg – Elliott Edmondson, που άφησαν για λίγο το Skoda Fabia που συμμετέχουν στο WRC και οδήγησαν για την περίσταση ένα VW Polo GTi R5.

Στις δυο επόμενες θέσεις του βάθρου τους ακολούθησαν τα δυο πληρώματα που προηγούνται στην βαθμολογία των οδηγών. Οι Hayden Paddon – John Kennard με Hyundai i20 N Rally 2 ήταν στην δεύτερη θέση (είναι πρώτοι με 142 βαθμούς) και οι Martins Sesks – Renars Francis με το Skoda Fabia RS Rally 2 ήταν τρίτοι (είναι στην δεύτερη θέση με 108 βαθμούς).

Ανάμεσα στα δυο πρώτα πληρώματα παίχτηκε η νίκη από την αρχή του αγώνα, με τον Oliver Solbergνα κερδίζει 10 Ειδικές Διαδρομές και τον Hayden Paddon τις υπόλοιπες έξι, ανάμεσα τους και την power stage.

Κανείς δεν μπόρεσε να κινηθεί στους ρυθμούς τους, με τον Martins Sesks, νικητή των δυο προηγούμενων αγώνων σε Πολωνία και Εσθονία, να παραμένει τρίτος, 1’.09’’.3 πίσω τους.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ERC 3

Στην κατηγορία ERC 3 υπήρχαν μόνο δυο συμμετέχοντες. Οι Ιρλανδοί William Creighton – Liam Regan με Ford Fiesta Rally 3 επίσημη συμμετοχή της M-Sport Πολωνίας που τερμάτισαν στην 32η θέση της γενικής.

Και ένα πλήρωμα από την Λετονία, οι Dmitry Feofanov – Normunds Kokins επίσης με Ford Fiesta Rally 3, οι οποίοι εγκατέλειψαν στην 3η ειδική διαδρομή όταν βγήκαν από τον δρόμο.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ERC 4

Η κατηγορία ERC 4 ήταν Σκανδιναβική υπόθεση, αφού τα δυο πρώτα πληρώματα ήταν από την Σουηδία. Πρώτοι λοιπόν τερμάτισαν οι Isak Reiersen – Lucas Karlsson με Ford Fiesta Rally 4 ενώ στην δεύτερη θέση οι Patrik Hallberg – John Stigh επίσης με Ford Fiesta Rally 4.

Στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Ρουμάνοι, Norbert Maior – Maria Maior με Peugeot 208 Rally 4. Το πλήρωμα από την Ρουμανία βρίσκεται και στην 3η θέση της βαθμολογίας οδηγών της κατηγορίας. Να πούμε ότι τα τρία πληρώματα που τερμάτισαν πρώτα στην κατηγορία ERC 4, είναι πρώτα και στην κατηγορία ERC Junior, με τους Ρουμάνους να είναι στην 2η θέση της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Επόμενος αγώνας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στις 28 – 30 Ιουλίου το Rally di Roma Capitale.