MotorsportOther RacesRace News

Ιταλ. Πρωτ. Χώματος: 5ος Γύρος – Rally delle Marche [21 – 22 Oκτωβρίου 2023]

Πέμπτος και προτελευταίος αγώνας για το ιταλικό πρωτάθλημα χώματος, το Rally delle Marche.

Διοργανώθηκε το Σαββατοκύριακο 21 – 22 Οκτωβρίου με έδρα την πόλη Cingoli, της επαρχίας Macerata, στην Κεντρική Ιταλία. Εκεί έγιναν όλα, ο χώρος του service park, η εκκίνηση του αγώνα από την Piazza V. Emanuele II, καθώς και ο τερματισμός στην ίδια πλατεία.

Ο αγώνας είχε 12 ειδικές διαδρομές, τέσσερις επαναλαμβανόμενες, επί τρεις φορές και 39 συμμετοχές.

Δεύτερη νίκη για φέτος για τους Paolo Andreucci – Ruby Briani με το Skoda Fabia RS Rally 2. Επίσης ήταν στην 1η θέση της κατηγορίας Over 55.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Tommaso Ciuffi – Pietro Cigni με ένα Skoda Fabia Rally 2, 8.0 δευτερόλεπτα πίσω τους, ενώ το βάθρο των νικητών έκλεισε με τους Andrea Dalmazzini – Andrea Albertini με Hyundai i20 NRally 2.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ RALLY 4

Η μοναδική κατηγορία που είχε συμμετοχές ήταν αυτή της Rally 4. Νικητές ήταν οι Giorgio Cogni – Adrea Colapietro με Peugeot 208 Rally 4, έχοντας πίσω τους για μόλις 3.1 δευτερόλεπτα στην δεύτερη θέση τους Nicolo Marchioro – Marco Marchetti, με ίδιο αυτοκίνητο, Ενώ τρίτοι ήταν οι Lorenzo Ancillotti – Cosimo Ancillotti επίσης με Peugeot 208 Rally 4.

Στον αγώνα συμμετείχε και ο Νίκος Παυλίδης με συνοδηγό όπως πάντα τον Allan Harryman και αυτοκίνητο ένα Skoda Fabia Rally 2 της ομάδας του Andreucci. Τερμάτισαν στην 15η θέση της γενικής κατάταξης και στην 3ηθέση της κατηγορίας Over 55!