MotorsportRace News

Κυπ. Ράλλυ Χώματος & Πρωτ. Ράλλυ Ιστορικών: 3ο Ράλλυ Βοιωτίας

Επιτέλους έχουμε αγώνες!

Μετά από μια χρονιά αποχής και απραξίας, την Κυριακή 5 Μαρτίου τo σωματείο ΕΛ.Λ.Α.Δ.Α. (Ελληνική Λέσχη Αυτοκινήτου Δυτικής Αττικής) διοργάνωσε το 3ο Ράλλυ Βοιωτίας.

Ο αγώνας είχε δύο Ειδικές Διαδρομές επαναλαμβανόμενες. Την Δαφνούλα (10.83 χλμ.) και τα  Σκούρτα (10.98 χλμ.).

Την Παρασκευή 3 Μαρτίου στις εγκαταστάσεις της Nissan Χαλκιάς στην Αθήνα, πραγματοποιήθηκε ο διοικητικός και τεχνικός έλεγχος πληρωμάτων και αυτοκινήτων. Κέντρο του αγώνα το χωριό Σκούρτα, όπου ήταν η γραμματεία και το service park. Ο τερματισμός έγινε στο Πολιτιστικό Κέντρο. Χορηγοί του αγώνα ο Δήμος Τανάγρας και η κοινότητα Σκούρτων, που ήταν κοντά στους ανθρώπους της οργάνωσης. Οι συμμετοχές έφθασαν στο πολύ καλό νούμερο των 65 πληρωμάτων, από τα οποία μάλιστα τα τρία ήταν από την Κύπρο!

Πρωτάθλημα Ιστορικών Αυτοκινήτων

Στην κατηγορία των Ιστορικών αυτοκινήτων είχαν δηλώσει συμμετοχή 21 πληρώματα, εκ των οποίων εκκίνησαν τα 18. Νικητές ήταν οι Χαλιβελάκης Αλέξανδρος – Παπαγεωργίου Αθανάσιος με Ford Escort RS MK II και πρώτοι στην κλάση έως 2000 κ.εκ.

Δεύτεροι ήταν οι Χαλκιάς Ευθύμιος – Κόμνος Νικόλαος με Nissan Pulsar και πρώτοι στην κλάση έως 1600 κ.εκ., ενώ την τριάδα γενικής έκλεισαν οι Αμαξόπουλος Δημήτριος – Μωραΐτη Χαρά με μια Toyota Corolla KE 30.

Στην μικρότερη κλάση των 1300 κυβικών νικητές ήταν οι ‘’GEO’’ – Τριπιντής Δημήτριος με Peugeot 205 Rallye.

Κύπελλο Ράλλυ Χώματος

Για το κύπελλο Χώματος δηλώσαν συμμετοχή 41 πληρώματα.

Την πρώτη θέση κατέλαβαν οι Κεχαγιάς Γεώργιος – Κουζιώνης Χρήστος με Skoda Fabia R5.

Δεύτεροι τερμάτισαν, ένα πλήρωμα από την Κύπρο οι Παντελή Πέτρος – Laos Pampos με Citroen DS3 R5, ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν οι Παραδείσης Παναγιώτης – Φράγκου Μιχάλης, με  Mitsubishi Lancer.

Ένα άλλο πλήρωμα από την Κύπρο οι Πρωταθλητές Ελλάδος το 2021, Αλέξανδρος Τσουλόφτας – Στέλιος Ηλία με VW Polo GTi R5, εγκατέλειψαν στη τρίτη Ειδική Διαδρομή (Δαφνούλα 2) από μηχανικό πρόβλημα, έχοντας κερδίσει τις δυο προηγούμενες ειδικές διαδρομές.

Καλή αρχή να έχουμε, ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε και συνέχεια…