MotorsportOther RacesRace News

Παν. Κυπ. Ράλλυ Ασφ. Ν. Ελλάδος: 1ος Γύρος – Ράλλυ Κένταυρος [30 – 31 Μαρτίου 2024]

Μάχες και θέαμα στο βουνό των Κενταύρων…

Η Λέσχη Αυτοκινήτου Βόλου το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε (30 – 31 Μαρτίου), διοργάνωσε τον πρώτο γύρο για το Κύπελλο Ασφάλτου Νοτίου Ελλάδος. Το 41ο Ράλλυ Κένταυρος…

Παρόλες τις καταστροφές του προηγούμενου χρόνου, οι άνθρωποι της Λ.Α. Βόλου δεν το έβαλαν κάτω και έκαναν τον αγώνα, που είχε απόλυτη επιτυχία.

Ο αγώνας είχε έδρα την πόλη του Βόλου και οι Ειδικές Διαδρομές εξελισσόταν στο μαγευτικό Πήλιο. Με δυο Ειδικές Διαδρομές, τον «Αγ. Γεώργιο» των 6.69 χλμ. και τις «Μηλιές» των 13.46 χλμ, που γινόταν από δυο φορές.

Το μεσημέρι του Σαββάτου έγινε ο τεχνικός και διοικητικός έλεγχος αυτοκινήτων και πληρωμάτων, στις εγκαταστάσεις του Ι. ΚΤΕΟ Βόλου και την Κυριακή το πρωί δόθηκε η εκκίνηση του αγώνα, από την Αγριά. Οι συμμετοχές έφθασαν τις 21 και ανάμεσα τους υπήρχαν και δυο πληρώματα από την γείτονα Βουλγαρία. Οι Anton Titov – Alexander Spirov με Skoda Fabia Rally 2 και οι Ekaterina Stratieva – Georgi Avramov με το Opel Corsa Rally 4.

Ο χώρος του service park ήταν στα Καλά Νερά, ενώ ο τερματισμός και η τελετή της απονομής των επάθλων έγινε στην πολύ γραφική πλατεία του χωριού Αφέτες.

Μεγάλη μάχη για την πρώτη θέση του αγώνα δόθηκε ανάμεσα σε τέσσερα πληρώματα. Τελικοί νικητές είναι οι τοπικοί Απόστολος Βλάχος – Νικόλαος Λεγάντης με Mitsubishi Lancer, γράφοντας πρώτο χρόνο στις τρεις από τις τέσσερις ειδικές.

Πίσω τους, 7.45 δευτερόλεπτα τερμάτισαν οι Χρήστος Αυγερόπουλος – Ευστράτιος Γιαβάσης με Citroen Saxo που ήταν νικητές και στην κατηγορία F2, κερδίζοντας και την πρώτη ειδική, ενώ το βάθρο έκλεισαν οι Αθανάσιος Μόσχος – Ιωάννης Σαμαρτζής με το γνωστό Renault Clio kit Car.

Πολύ κοντά στους πρώτους και οι 4οι γενικής, ένα πλήρωμα από την Βουλγαρία οι Anton Titov – Alexander Spirov με Skoda Fabia Rally 2.

Ενώ ο πατήρ και υιός Νομικός έδωσαν για άλλη μια φορά το παρών, κάνοντας μια αξιοπρεπή εμφάνιση με το πανέμορφο Skoda Fabia S2000 τερματίζοντας στην 6η θέση γενικής.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ C4 + C3

Νικητές στην κατηγορία ήταν οι Χρήστος Αυγερόπουλος – Ευστράτιος Γιαβάσης με Citroen Saxo, δεύτεροι οι Αθανάσιος Μόσχος – Ιωάννης Σαμαρτζής με Renault Clio kit car.

Στην τρίτη θέση της κατηγορίας τερμάτισε ένα πλήρωμα από την Θεσσαλονίκη, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις, οι Παύλος Μπαξεβανάκης – Σωτήρης Γεροθανάσης με το Honda Civic Type R.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ C5

Στην κατηγορία C5 πρώτοι τερμάτισαν οι Κωνσταντίνος Καραθανάσης – Ηλίας Τσουρούκης με Honda Civic. Τους ακολούθησε το δεύτερο πλήρωμα από την Βουλγαρία, οι Ekaterina Stratieva – Georgi Avramov με το Opel Corsa Rally 4, ενώ τρίτοι τερμάτισαν οι Ευστάθιος Δαμασιώτης – Άγγελος Χατζηαγγελάκης με Renault Clio.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ C6

Μεγάλη μάχη έγινε στην μικρή κατηγορία C6. Τελικά επικράτησαν τα αδέλφια Βίκτωρας και Πανάγγελος Ρέκκας με το Citroen Saxo.

Πίσω τους, μόλις 6.36 δευτερόλεπτα, τερμάτισαν οι Γεώργιος Γεροδήμος – Θωμάς Παπαθωμάς με Ford Fiesta και τρίτοι οι Μαρίνος Μπενούκας – Δημήτρης Λαμπράκης με Peugeot 106.