MotorsportOther RacesRace News

Κυπ. Αναβάσεων Β. Ελλάδος: 1ος Γύρος – Ανάβαση Ιωαννίνων

Πολύ θέαμα από το «μπαλκόνι» των Ιωαννίνων…

Η ΕΛ.ΕΤ.Α (Ελληνική Εταιρία Αυτοκινήτου) διοργάνωσε στις 13 – 14 Απριλίου τον πρώτο γύρο για το Κύπελλο Αναβάσεων Β. Ελλάδος, την 2η Ανάβαση Ιωαννίνων.

Η διαδρομή των Λιγκιάδων, μήκους 4 χλμ., με φόντο την πόλη των Ιωαννίνων και την λίμνη Παμβώτιδα, ήταν και φέτος ο τόπος δοκιμασίας των 25 οδηγών που δήλωσαν συμμετοχή, από όλη την Β. Ελλάδα. Την περσινή χρονιά έγινε με φιλικό χαρακτήρα και αποκόμισε ευχάριστα σχόλια από όλους τους αγωνιζόμενους, αλλά και από τους θεατές, ενώ φέτος η διαδρομή ξεκινούσε από την διασταύρωση της Εθνικής Οδού Ιωαννίνων – Τρικάλων και τερμάτιζε λίγο πριν την πλατεία της κοινότητας Λιγκιάδων, όπου έγινε και η τελετή της απονομής των επάθλων.

Το Σάββατο το πρωί έγιναν τα τρία σκέλη των χρονομετρημένων δοκιμών και την Κυριακή το πρωί στις 10.30 ξεκίνησε ο αγώνας. Ταχύτερος της ημέρας ήταν ο Βαγγέλης Τσιούρης με Renault Clioκάνοντας χρόνο 2’.11’’.28 στο δεύτερο ανέβασμα. Να πούμε ότι μια βδομάδα πριν στην ανάβαση Ριτσώνας ήταν πρώτος στην ομάδα Ε έως 2000 λίτρα.

Κατηγορία 4

Την κατηγορία 4 κέρδισε ο τοπικός οδηγός της ΕΛ.ΕΤ.Α. Γιώργος Μπαζιαλέκος με Peugeot 106, δεύτερος ήταν ο Άγγελος Μπατσίλας με Suzuki Swift, ενώ ακόμη ένας τοπικός οδηγός, ο Κωνσταντίνος Τασούλας με Peugeot 106 και αυτός, συμπλήρωσε το βάθρο της κατηγορίας.

Κατηγορία 3

Νικητής στην κατηγορία 3, από το μακρινό Αίγιο, ο Χρήστος Αυγερόπουλος με το γνωστό Citroen Saxo kit car. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μιχαήλ Παρασκευάς από τον Βόλο, με το Suzuki Swift και στην τρίτη ο Σωτήρης Λάμπογλου με Peugeot 106.

Κατηγορία 2

Ο οδηγός της ημέρας, Βαγγέλης Τσιούρης, με το Renault Clio, ήταν και ο νικητής στην κατηγορία 2. Οδήγησε όλο το διήμερο πολύ γρήγορα και για τον ταχύτερο χρόνο ημέρας του δόθηκε η σημαία της λέσχης. Δεύτερος κατετάγη ο Γιώργος Παρασκευαίδης με το Peugeot 306 που συντηρεί ο Γιάννης Κωνσταντινίδης από τα Γιαννιτσά. Ένας ακόμη τοπικός οδηγός της ΕΛ.ΕΤ.Α. ο Αλέξανδρος Γκουρογιάννης, με Honda Civic, κατετάγη τρίτος.

Κατηγορία 1

Μάχη έγινε στην μεγάλη κατηγορία 1 από 3 τοπικούς οδηγούς όλοι με Mitsubishi Lancer. Τελικά επικράτησε ο Αντώνης Αντωνίου με Lancer Evo IX, ενώ τις άλλες δυο θέσεις του βάθρου κατέλαβαν οι Βασίλης Κανδηλιώτης και Ποσειδώνας Γορίτσας με Lancer Evo VI και Evo X αντίστοιχα. Πίσω τους 4ος τερμάτισε ο οδηγός από την Θεσσαλονίκη, Αβραάμ Αρχαγγελίδης με BMW 320, του Cosmoskart Racing Club.

Formula Saloon

Ο Νίκος Στραβοκώστας της ΛΑΜΚΕ, με την Alfa Romeo 156, ήταν ο νικητής της κατηγορία Formula Saloon. Πίσω του τερμάτισαν δυο οδηγοί που δεν προσπάθησαν να κάνουν καλό χρόνο, αλλά να δώσουν θέαμα. Οι Γρηγόρης Εμμανουήλ και Σπύρος Μάνης με BMW E36 Drift, λοιπόν ξεσήκωσαν τους θεατές με τα περάσματα τους, αφήνωντας πολύ «λάστιχο» στην άσφαλτο…

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: ΕΛΕΤΑ sport/FB