Formula 1Motorsport

F1: 3ος Γύρος – GP Αυστραλίας [08 – 10 Απριλίου 2022]

Η Ferrari για δεύτερη φορά φέτος τα πήρε όλα και έφυγε!

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο έγινε ο 3ος γύρος του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος της Formula 1, στην Αυστραλία. Στη Μελβούρνη και στο Albert Park, μια πίστα που είναι κατασκευασμένη μέσα σε ένα πάρκο, επάνω σε ένα νησί. Το μήκος της είναι 5.278 χλμ. και η διάρκεια του αγώνα 58 γύροι.

Για ακόμη μια φορά η ομάδα της Ferrari ήταν σε δικό της αγώνα. Πρωταγωνίστησε όλο το τριήμερο. Ο Charles Leclerc, σε δικό του ρυθμό, εντυπωσίασε κερδίζοντας τη νίκη, δεύτερη για φέτος σε τρεις αγώνες και 4η στην καριέρα του, όπως και η 240η νίκη για την Ferrari!

Κέρδισε επίσης και την pole position το Σάββατο με χρόνο 1.17.868, αλλά έκανε και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 1.20.260 στον 57ο γύρο. Στην κυριολεξία «τα πήρε όλα και έφυγε»! Ο μόνος που προσπάθησε να κινηθεί στο γρήγορο ρυθμό του ήταν ο περσινός Παγκόσμιος Πρωταθλητής Max Verstappen με Red Bull, αλλά δεν μπόρεσε να τον απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα, μέχρι που εγκατέλειψε από μηχανικό πρόβλημα στον 38ο γύρο.

Μεγάλη απογοήτευση για τον Verstappen, αφού είναι η δεύτερη εγκατάλειψη για φέτος από μηχανικό πρόβλημα. Όπως και το δεύτερο μονοθέσιο της Ferrari με τον Carlos Sainz στο τιμόνι, εγκατέλειψε από ατύχημα μόλις στον πρώτο γύρο του αγώνα.

Δεύτερος τερμάτισε ο Sergio Perez με την δεύτερη Red Bull, αφήνοντας στην τρίτη θέση του βάθρου τον George Russell με Mercedes.

Τέταρτος τερμάτισε ο team mate του, ο Lewis Hamilton, κάνοντας έναν αδιάφορο αγώνα, χωρίς να μπορεί να απειλήσει κανέναν, αλλά και δεν απειλήθηκε από κανέναν.

Πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας της McLaren, αφού και τα δύο μονοθέσια της τερμάτισαν αρκετά ψηλά, με τον Lando Norris στην 5η και τον Daniel Ricciardo στην 6η θέση αντίστοιχα.

Στην 7η θέση τερμάτισε ο Esteban Ocon με Alpine, έχοντας την δική του μάχη με τον Valtteri Botas που έκανε ακόμη μια αξιοπρεπέστατη εμφάνιση με την Alfa Romeo τερματίζοντας 8ος.

Αυτός όμως που του αξίζουν συγχαρητήρια, είναι ο Alexander Albon με Williams, που κατάφερε να κάνει όλο τον αγώνα με ένα σετ ελαστικών, αφού έκανε το υποχρεωτικό pit stop για αλλαγή ελαστικών στον τελευταίο γύρο, τερματίζοντας στην 10η θέση.

Μεγάλη κερδισμένη στη Αυστραλία ήταν η ομάδα της Mercedes, αφού πήρε τους περισσότερους βαθμούς για το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών και είδε τον οδηγό της, George Russell, να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση στο αντίστοιχο των οδηγών.

Στη βαθμολογία των οδηγών προηγείται ο Charles Leclerc με 71 βαθμούς, δεύτερος είναι ο George Russell πλέον με 37 και ακολουθεί τρίτος ο Carlos Sainz με 33.

Στους κατασκευαστές πρώτη είναι η ομάδα της Ferrari με 104 βαθμούς, δεύτερη η Mercedes με 65 και τρίτη η Red Bullμε 55.

Η Formula 1 επιστρέφει στην Ευρώπη με τον επόμενο αγώνα να είναι στις 23 – 24 Απριλίου στην Ιταλία και στηn πίστα της Ίμολα.