Formula 1Motorsport

F1: 1ος Γύρος – GP Μπαχρέιν [03 – 05 Μαρτίου 2023]

Gentlemen start your engines

Ένα ακόμη Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula 1 ξεκίνησε. H αγωνιστική σεζόν του 2023 άνοιξε με τον αγώνα στο Bahrain στην πίστα του Sakhir. To μήκος της πίστας είναι 5.412 χλμ. και ο αγώνας αποτελείται από 57 γύρους. Τη μάχη για την pole position κέρδισαν οι οδηγοί της Red Bull, αφού έκαναν το 1-2, με Max Verstappen και Sergio Perez, με την Ferrari να ακολουθεί στις δυο επόμενες θέσεις, με Charles Leclerc και Carlos Sainz.

Να σημειώσουμε ότι ο Leclerc ενώ ήταν μόλις 0.100 δέκατα πίσω από τον Verstappen δεν επιχείρησε να ξαναδοκιμάσει για την pole position, αφήνοντας τον Ολλανδό σίγουρο στην πρώτη θέση της εκκίνησης.

Την επόμενη μέρα του αγώνα, είχαμε μια από τα ίδια, αφού ο Max Verstappen κέρδισε και δεύτερος ήταν ο Sergio Perez, με την Red Bull να κάνει το πρώτο 1 – 2 για φέτος.

Το βάθρο συμπλήρωσε ένας εκπληκτικός Fernando Alonso με την Aston Martin. Ένας Alonso από τα παλιά, 41 ετών σήμερα, ο δυο φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής (2005, 2006 με Renault) οδήγησε άψογα και αφού προσπέρασε και τις δυο Mercedes που ήταν μπροστά του, αλλά και τον Carlos Sainz, τερμάτισε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

H μοναδική Ferrari που τερμάτισε ήταν του Carlos Sainz στη 4η θέση, αφού το μονοθέσιο του Leclerc, εγκατέλειψε στον 39 γύρο από πρόβλημα στον κινητήρα. Ίσως αυτό να είχαν δει οι μηχανικοί του, την προηγούμενη μέρα στην διεκδίκηση της pole position και γι’ αυτό να μην τον άφησαν να κάνει δεύτερη προσπάθεια.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Lewis Hamilton με Mercedes, έχοντας πίσω του τον  Lance Stroll (γιος του ιδιοκτήτη της Aston Martin) με την δεύτερη Aston Martin, συμπληρώνοντας την πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας.

Στην 7η θέση τους ακολούθησε ο George Russell με την δεύτερη Mercedes, κάνοντας ένα αδιάφορο αγώνα.

Τέλος, τον ταχύτερο γύρο πέτυχε ο Guanyu Zhou με Alfa Romeo, 1’.33’’.996 στον 56ο και προτελευταίο γύρο του αγώνα.

Επόμενος αγώνας στην Σαουδική Αραβία στις 17 – 19 Μαρτίου.