Formula 1Motorsport

F1: 1ος Γύρος – GP Bahrain [29 Φεβρουαρίου – 02 Μαρτίου 2024]

Παράσταση για έναν ρόλο…

Στο πρώτο Grand Prix της χρονιάς, στο Bahrain, στην πίστα του Sakhir, η Red Bull έκανε το 1 – 2, μετά από 57 γύρους και 5.412 χιλιόμετρα συνολικά…

Για ακόμη μια φορά -όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια- είδαμε το ίδιο έργο σε επανάληψη. Ο Max Verstappen στην πρώτη θέση και ο Sergio Perez δεύτερος. Ήταν η 55η νίκη για τον Max Verstappen και η 114η για την Red Bull. Η αλήθεια είναι ότι από την εκκίνηση μέχρι τον τερματισμό του αγώνα η ομάδα της Red Bull, δεν είχε αντίπαλο. Κέρδισαν και το Σάββατο την μάχη της pole position, με τον Max Verstappen, ο οποίος έκανε και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα (1.32.128).

Λίγο πίεση πήγαν να ασκήσουν οι πιλότοι της Ferrari, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τους πρώτους. Έτσι, περιορίστηκε ο Carlos Sainz στην 3η θέση του βάθρου και πίσω του, τέταρτος, ο Charles Leclerc, πετυχαίνοντας τον 2ο ταχύτερο γύρο του αγώνα (1.34.090).

Αλλά η μεγάλη είδηση είναι άλλη… Λίγο καιρό πριν, ανακοινώθηκε μια μεταγραφή. Και συγκεκριμένα του Lewis Hamilton που αφήνει την ομάδα της Mercedes και από του χρόνου θα αγωνίζεται με τους κόκκινους της Ferrari. Ο οποίος Lewis Hamilton στον αγώνα τερμάτισε στην 7η θέση.

Αντίθετα ο team mate του στην Mercedes, George Russell, τερμάτισε 5ος, έχοντας τον Lando Norris με τη McLaren πίσω του, αλλά πολύ κοντά, μόλις 1.5 δευτερόλεπτο!

Οι οδηγοί της Aston Martin έκλεισαν την δεκάδα, με τον Fernando Alonso 9ο και τον Lance Stroll στην 10η θέση. Να πούμε ότι ο Fernando Alonso έγραψε τον 3ο ταχύτερο χρόνο την Κυριακή στον αγώνα. Επόμενος αγώνας στις 9 Μαρτίου, το Grand Prix της Σαουδικής Αραβίας.