MotorsportOther RacesRace News

Ιταλ. Πρωτ. Χώματος: 4ος Γύρος – Rally dei Nuraghi e del Vermentino [15 – 16 Σεπτεμβρίου 2023]

Στις 15 – 16 Σεπτεμβρίου διοργανώθηκε ο 4ος γύρος του Ιταλικού Πρωταθλήματος χώματος με το Rally dei Nuraghi e del Vermentino. Ο αγώνας έγινε στο νησί της Σαρδηνίας, με έδρα την κοινότητα Berchidda, 170 χιλιόμετρα βόρεια της πρωτεύουσας Κάλιαρι, όπου ήταν η ειδική του shakedown, το service park, αλλά έγινε και η εκκίνηση και ο τερματισμός του αγώνα.

Είχε δυο σκέλη και έξι ειδικές διαδρομές, τρεις επαναλαμβανόμενες. Νικητές του αγώνα ήταν ένα πλήρωμα από την Ρωσία, που συμμετέχει κατά κύριο λόγο σε αγώνες του WRC, οι Nikolay Gryazin – Konstantin Alexandrov με Skoda Fabia RS rally 2. Κέρδισαν τις τέσσερις από τις έξι ειδικές διαδρομές του αγώνα και πήραν τη νίκη, την 3η συνεχόμενη για φέτος στο Ιταλικό Πρωτάθλημα, σε τέσσερις αγώνες.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι περσινοί Πρωταθλητές Paolo Andreucci – Ruby Briani, με ίδιο αυτοκίνητο. Είναι οι μόνοι που μπόρεσαν να κινηθούν στους ρυθμούς των πρώτων, κέρδισαν τις υπόλοιπες δύο ειδικές διαδρομές και ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου μην μπορώντας να κάνουν κάτι καλύτερο.

Τρίτοι τερμάτισαν οι Alberto Battistolli – Simone Scattolin επίσης με Skoda Fabia RS rally 2 (τα 13 πρώτα πληρώματα της τελικής κατάταξης του αγώνα, οδηγούσαν Skoda Fabia).

RALLY 4

Στην κατηγορία με αυτοκίνητα της κατηγορίας rally 4, επικράτησαν τα πληρώματα που οδηγούσαν Peugeot 208 rally 4. Πρώτοι ήταν οι Nicolo Marchioro – Marco Marchetti, δεύτεροι οι Giorgio Cogni – Andrea Colapietro Lorenzo και τρίτοι οι Ancillotti – Cosimo Ancillotti.

OVER 55

Στην κατηγορία για οδηγούς άνω των 55 ετών, πρώτοι τερμάτισαν οι Paolo Andreucci – Ruby Briani με το Skoda Fabia RS rally 2, τους ακολούθησαν στην δεύτερη θέση οι Marco Gianesini – Marco Bergonzi με Skoda Fabia rally 2, ενώ τρίτοι ήταν οι Auro Sidi – Giuseppe Maccioni με ίδιο αυτοκίνητο αλλά παλαιότερης γενιάς, αυτής των R5.

ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ

Στον αγώνα συμμετείχε και ο δικός μας Νίκος Παυλίδης με συνοδηγό τον Allan Harryman με ένα Skoda Fabia Rally 2, με το Νο18 στις πόρτες. Να πούμε ότι φέτος ο Νίκος συμμετέχει σε όλο το Ιταλικό Πρωτάθλημα, παρουσιάζοντας μια άνοδο στην οδηγική του ικανότητα αγώνα με αγώνα, κάνοντας μας υπερήφανους που ένας Έλληνας συμμετέχει σε ένα τόσο δύσκολο Πρωτάθλημα.

Στον αγώνα τερμάτισε στην 13η θέση της γενικής κατάταξης και στην 4η θέση στην κατηγορία Over 55.

Επόμενος αγώνας του Ιταλικού Πρωταθλήματος με τον 5ο και προτελευταίο γύρο, στις 21 – 22 Οκτωβρίου, το Rally delle Marche.