MotorsportWRC

WRC: 12ος Γύρος – Ράλλυ Καταλονίας [20 – 23 Οκτωβρίου 2022]

Πρωταθλήτρια η Toyota Gazoo Racing για το 2022

Προτελευταίος γύρος, 12ος στη σειρά, ο ασφάλτινος αγώνας στην Καταλονία. Έδρα ήταν το Salou, 3 σκέλη και 19 ειδικές διαδρομές με απίστευτα καλή άσφαλτο, που έδινε ένα φοβερό κράτημα αλλά και μεγάλες μέσες ωριαίες ταχύτητες, σε κάποιες από αυτές. Εντελώς πληροφοριακά να πούμε ότι στην πρώτη ειδική, Els Omells – Malda (11.05 χλμ.) ο Kalle Rovanpera πέτυχε 125 χιλιόμετρα Μ.Ω.Τ, ενώ o Sebastien Ogier στην 5η (η ίδια στην επανάληψη της) 128.8 χλμ./ώρα!

Νικητής του αγώνα ο Sebastien Ogier με Toyota Yaris Rally 1, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στην υβριδική εποχή του WRC. O οκτώ φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής, στην επιστροφή του στη ενεργό δράση για τους τρεις τελευταίους αγώνες, είχε την ταχύτητα, αλλά κυρίως την σιγουριά για ένα καλό αποτέλεσμα, κάτι που δεν είχαν οι υπόλοιποι, με αποτέλεσμα να κερδίσει εννιά Ειδικές Διαδρομές και να πάρει και τη νίκη.

Σε δηλώσεις που έκανε μετά τον τερματισμό είπε τα εξής: «Δεν υπάρχει τίποτα για μένα να αποδείξω. Λατρεύω τον ανταγωνισμό, ειδικά απέναντι σε οδηγούς, όπως ο Ott (Tanak), ο Thierry (Neuville) και ο Kalle (Rovanpera). Ο αγώνας ήταν μεγάλος με έντονο ανταγωνισμό. Είναι η πρώτη νίκη του Benji (ο συνοδηγός του) και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτόν».

Δεύτερος τερμάτισε ο Thierry Neuville με Hyundai i20 Rally 1, κερδίζοντας τρεις ειδικές, μην μπορώντας να ακολουθήσει όμως τον ρυθμό του Ogier.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Kalle Rovanpera με Toyota Yaris Rally 1, ο οποίος στον προηγούμενο αγώνα στέφθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής (δες εδώ). Αυτό το διπλό βάθρο, έδωσε και στην Toyota Gazoo Racing, το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών για το 2022.

Στις δυο επόμενες θέσεις τερμάτισαν οι οδηγοί της Hyundai, Ott Tanak, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει σε κανένα σημείο του αγώνα το σωστό στήσιμο για το i20 Rally 1 και ο Dani Sordo, στον πιο αδιάφορο αγώνα της καριέρας του.

Απογοητευμένος και ο Elfyn Evans με το τρίτο Toyota Yaris Rally 1, μην έχοντας την απόδοση που θα ήθελε, με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην 6η θέση της γενικής κατάταξης.

Ο Takamoto Katsuta με ακόμη ένα Toyota Yaris rally 1, τερμάτισε τον αγώνα στην Καταλονία στην 7η θέση, ενώ οι οδηγοί της M-Sport Ford, Adrien Fourmaux, Craig Breen και Pierre Loubet, συμπληρώνουν την δεκάδα στην 8η, 9η και 10η θέση αντίστοιχα.

WRC 2

Στην υποστηρικτική κατηγορία WRC 2, νικητές ήταν οι Teemu Suninen – Mikko Markkula με Hyundai i20 N Rally 2. Τρίτη και τυχερή λοιπόν για το πλήρωμα από τη Φινλανδία, αφού τόσο στην Πορτογαλία, όσο και στην Φινλανδία έχασαν τη νίκη στη τελευταία ειδική. Εδώ όμως στις ασφάλτινες ειδικές της Ισπανίας, δεν αμφισβητήθηκαν από κανέναν, πήραν την αρχηγία από τη αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και πήραν άξια την πρώτη θέση.

Δεύτεροι τερμάτισαν οι Yohan Rossel – Arnaud Dunand με Citroen C3 Rally 2, ενώ το βάθρο της κατηγορίας συμπλήρωσαν οι Nikolay Gryazin – Konstantin Aleksandrov με Skoda Fabia Rally 2.

Με έναν αγώνα να απομένει για να ολοκληρωθεί η χρονιά, το Πρωτάθλημα έχει πάρει φωτιά. Μαθηματικά πέντε οδηγοί είναι αυτοί που διεκδικούν τον τίτλο, αλλά βέβαια πρέπει να δούμε και ποιοι από αυτούς θα ταξιδέψουν στην μακρινή Ιαπωνία για τον τελευταίο αγώνα. Μέχρι τώρα προηγείται ο περσινός Πρωταθλητής της κατηγορίας Andreas Mikkelsen με 109 βαθμούς, ακολουθούν οι Emil Lindholm και Kajetan Kajetanowicz που έχουν από 104 βαθμούς έκαστος και οι Yohan Rossel και Nikolay Gryazin με 98 και 85 βαθμούς αντίστοιχα.

Στην κατηγορία WRC 2 Junior (για οδηγούς κάτω των 25 ετών) νικητής ήταν ο Nikolay Gryazin, ενώ αντίστοιχα στην κατηγορία WRC 2 Masters (για οδηγούς άνω των 45) ήταν ο Armin Kremer με Skoda Fabia Rally 2. Και στις δυο αυτές κατηγορίες ο τίτλος θα κριθεί στο τελευταίο αγώνα στην Ιαπωνία!

Επόμενος και τελευταίος γύρος για το 2022, είναι ο ασφάλτινος αγώνας στην Ιαπωνία στις 10 – 13 Νοεμβρίου.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Jaanus Ree Photography