MotorsportWRC

WRC: 1ος Γύρος – Ράλλυ Μόντε Κάρλο [19 – 22 Ιανουαρίου 2023]

Απίθανος ο Ogier, που πέτυχε την 9η νίκη του στο Πριγκιπάτο!

Άλλη μια χρονιά WRC ξεκίνησε όπως πάντα παραδοσιακά με τον αγώνα του Μόντε Κάρλο. Ο φετινός αγώνας είχε 18 ειδικές διαδρομές στεγνές όμως, γιατί η ιδιομορφία του ήταν ότι δεν είχε καθόλου χιόνι…

Και η χρονιά ξεκινάει όπως τελείωσε, με την απόλυτη κυριαρχία της ομάδας της Toyota, αφού οι οδηγοί της κέρδισαν τις 16 από τις 18 ειδικές, αφήνοντας μόλις δύο για την Hyundai και τον Thierry Neuville.

Νικητής ο Sebastien Ogier με το Toyota Yaris Rally 1, κάνοντας ένα εκπληκτικό σερί κερδίζοντας τις έξι πρώτες ειδικές του αγώνα, πετυχαίνοντας την 9η νίκη του στο Πριγκιπάτο (συνολικά κέρδισε 9 ειδικές διαδρομές).

Ο μόνος που μπόρεσε να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό του ήταν ο περσυνός Παγκόσμιος Πρωταθλητής Kalle Rovanpera με Toyota Yaris Rally 1, που τελικά τερμάτισε στην δεύτερη θέση, κερδίζοντας και 6 ειδικές, κάνοντας το πρώτο 1 – 2 φέτος για την Toyota Gazoo Racing.

Το πρώτο βάθρο της χρονιάς έκλεισε ο Thierry Neuville με Hyundai i20 Rally 1.

Ένα τρίτο Toyota Yaris Rally 1 με τον Elfyn Evans στο τιμόνι τερμάτισε στην 4η θέση αντιμετωπίζοντας μερικά μικροπροβλήματα (ένα κλατάρισμα και ένα τετ α κε ευτυχώς ακίνδυνο) που του στοίχισαν όμως σε χρόνο.

Ο Ott Tanak στην πρώτη του εμφάνιση με το Ford Puma rally 1, τερμάτισε 5ος μην έχοντας ακόμη προσαρμοστεί στο νέο του αυτοκίνητο, ενώ ο Takamoto Katsuta, με το 4ο Toyota Yaris rally 1 τερμάτισε στην 6η θέση, βελτιώνοντας την απόδοση του αγώνα με αγώνα.

Απογοητευτικός ο αγώνας για τους ετέρους οδηγούς της Hyundai, Dani Sordo και Esapekka Lappi, αφού δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να είναι ανταγωνιστικοί, τερματίζοντας στην 7η και 8η θέση αντίστοιχα.

Στον αγώνα συμμετείχε και ο συμπατριώτης μας Ιορδάνης Σερδερίδης με συνοδηγό τον Frederic Miclotte με το προσωπικό του Ford Puma rally 1. Τερμάτισαν στην 9η θέση της κατηγορίας rally 1 και στην 24η θέση της γενικής κατάταξης.

WRC 2

Στην υποστηρικτική κατηγορία WRC 2, το πλήρωμα από την Ρωσία Nikolay Gryazin – Konstantin Aleksandrov με Skoda Fabia RS rally 2 της Toksport, ήταν άπιαστο. Μπήκαν από την αρχή μπροστά και πήραν μια άξια νίκη.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Γάλλοι Yohan Rossel – Arnaud Dunand με Citroen C3 rally 2, όντως οι μόνοι που μπόρεσαν να κινηθούν στους ρυθμούς των πρώτων. To βάθρο της κατηγορίας συμπλήρωσε ένα πλήρωμα από την Ισπανία οι Pepe Lopez – Borja Rozada με Hyundai i20 N rally 2.

WRC Masters Cup

Στην κατηγορία του WRC για οδηγούς άνω των 50 ετών, νικητής ήταν ένας οδηγός που πριν λίγα χρόνια οδηγούσε στην μεγάλη κατηγορία του WRC ο Francois Delecour, με συνοδηγό την Sabrina de Castelli με ένα Skoda Fabia RS rally 2, με διαφορά κοντά στα 5 λεπτά από τους δεύτερους, Mauro Miele – Luca Beltrame που επίσης οδηγούσαν ένα από τα νέα Skoda Fabia RS rally 2. Τρίτοι τερμάτισαν οι Johannes Keferbock – Ilka Minor με ένα Skoda Fabia Evo 2, προηγούμενης γενιάς.

Επόμενος αγώνας, το Ράλλυ Σουηδίας στις 9 – 12 Φεβρουαρίου.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Jaanus Ree Photography