MotorsportRace NewsWRC

ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2022 | Παρασκευή 9/9/2022 | Πρώτο σκέλος

Απόλυτη κυρίαρχη η Ford στο πρώτο σκέλος!

Το πρώτο σκέλος του Ράλλυ Ακρόπολις με 6 ειδικές διαδρομές, ξεκίνησε σήμερα το πρωί. Η αρκετά τεχνική ειδική Λουτράκι 17.95 χλμ. (επαναλαμβανόμενη), Χαρβάτι 14.42 χλμ., η Δάφνη μια νέα ειδική που ξεκινάει από το χωριό Δάφνη με πολύ καλό οδόστρωμα 13.99 χλμ., Λειβαδιά 21.03 χλμ. και τέλος η κλασική ειδική Βωξίτες με 22.97 χλμ. η μεγαλύτερη του σκέλους. Απόλυτη κυρίαρχος του πρώτου σκέλους η ομάδα της M-Sport Ford, αφού έχει καταφέρει να κάνει το 1-2 κερδίζοντας όλες τις ειδικές διαδρομές.

Ο Sebastien Loeb κέρδισε 4 ειδικές διαδρομές και είναι στην πρώτη θέση της προσωρινής κατάταξης και oLouis Loubet κέρδισε 2 ειδικές και βρίσκεται στη δεύτερη θέση. Απίστευτος ο 48χρονος Sebastien Loeb, στην επανεμφάνιση του στο Ράλλυ Ακρόπολις μετά από 10 χρόνια, δείχνει ότι δεν πέρασε ούτε μέρα. Έβαλε τα «γυαλιά» σε πολύ μικρότερους συναθλητές του.

Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Louis Loubet, που συμπληρώνει το 1-2 για την M-Sport Ford, δείχνοντας ανταγωνιστικός κερδίζοντας και 2 ειδικές. Ο μόνος που μπόρεσε να κινηθεί στους ρυθμούς των δυο πρώτων ήταν ο Esapekka Lappi με Toyota Yaris rally 1. Πίεσε πολύ αλλά δεν μπόρεσε να τα καταφέρει και τελικά συμπλήρωσε το βάθρο με την τρίτη θέση.

Στις επόμενες θέσεις τερμάτισαν τα τρία Hyundai i20 Rally1, με Thierry Neuville, Dani Sordo και Ott Tanak αντίστοιχα. Οι οδηγοί της Hyundai δεν ήταν ανταγωνιστικοί μην μπορώντας να βρουν τις σωστές ρυθμίσεις στα αυτοκίνητα τους.

WRC 2

Στην κατηγορία WRC 2 την πρώτη θέση έχουν προσωρινά οι Emil Lindholm – Reeta Hämäläinen με Skoda Fabia Rally 2. Οδήγησαν πολύ γρήγορα κέρδισαν και 2 ειδικές διαδρομές.

Οι Nikolay Gryazin – Konstantin Alexandrov με Skoda Fabia Rally 2, ακολουθούν στην δεύτερη θέση, ενώ 5,6 δευτερόλεπτα πίσω τους στην τρίτη θέση είναι οι Teemu Suninen – Mikko Markkula με Hyundai i20 N Rally 2, οι οποίοι κέρδισαν και την πρώτη ειδική μέσα στο Ο.Α.Κ.Α.

Έλληνες

Στην άτυπη ελληνική κατάταξη προηγούνται οι Λάμπρος Αθανάσουλας – Νίκος Ζακχαίος με Hyundai i20 N Rally 2, στην 19η θέση της γενικής.

Δεύτεροι  είναι οι Αλέξανδρος Τσουλόφτας – Ross Whittock με VW Polo GTi Rally 2 στην 20η θέση και τρίτοι οι Γιώργος Κεχαγιάς – Δημήτριος Σαίνης με ένα Skoda Fabia Rally 2 στην 27η θέση.