MotorsportRace News

FIA Motorsport Games Rally 2022: Με άρωμα Ελλάδος!

Το διήμερο 28 – 29 Οκτωβρίου, έγινε ένας αγώνας το FIA Motorsport Games Rally, με έδρα την πίστα της Formula 1, Circuit Paul Ricard.

Ένας ασφάλτινος αγώνας με δύο σκέλη και 13 ειδικές διαδρομές και με μόνο τρεις κατηγορίες. Τις Rally 2 (12 συμμετοχές), Rally 4 (9 συμμετοχές) και Ιστορικά (7 συμμετοχές), με σύνολο 28 συμμετέχοντες.

Νικητές στην κατηγορία Rally 2, ήταν οι τοπικοί Mathieu Arzeno – Romain Roche με Skoda Fabia Rally 2, που ήταν άλλωστε και οι νικητές της άτυπης γενικής κατάταξης.

Στην κατηγορία Rally 4 την πρώτη θέση πήραν οι Ιταλοί Roberto Dapra – Luca Guglielmertti με Peugeot 208 Rally 4.

Και στην κατηγορία των Ιστορικών νικητές ήταν πάλι ένα πλήρωμα από την Ιταλία, οι Zippo – Nicola Arena με Audi Quattro.

Να σημειώσουμε ότι στον αγώνα είχαμε και δυο ελληνικές συμμετοχές! Μια στη κατηγορία Rally 2, με τους Νίκο Παυλίδη – Δημήτρη Αμαξόπουλο με Skoda Fabia Rally 2, που τερμάτισαν στην 11η θέση της κατηγορίας και μια στην κατηγορία Rally 4, με τους Πασχάλη Χατζημάρκο – Μάριο Τσαούσογλου με Peugeot 208 Rally 4, που τερμάτισαν στην 6η θέση της κατηγορίας.