Formula 1Motorsport

F1: 5ος Γύρος – GP Μαϊάμι [06 – 08 Μαΐου 2022]

Red Bull – Ferrari: 3 – 2!

Την Κυριακή που μας πέρασε έγινε ο 5ος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Formula 1. Στην ήπειρο της Αμερικής και συγκεκριμένα στο Μαϊάμι, για πρώτη φορά, έγινε ένα σιρκουί πόλης. Το μήκος της πίστας ήταν 5.412 χλμ. και έπρεπε να γίνουν 57 γύροι. Νικητής στο πρώτο αυτό σιρκουί στο Μαϊάμι, ήταν ο Max Verstappen με Red Bull.

Παρόλο που ούτε στα χρονομετρημένα της Παρασκευής και του Σαββάτου, αλλά ούτε και στην διεκδίκηση της pole position έκανε καλούς χρόνους (ήταν συνέχεια πίσω από τα δυο μονοθέσια της Ferrari) κατόρθωσε και πήρε τη νίκη.

Στην δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν οι οδηγοί της Ferrari, Charles Leclerc και Carlos Sainz, προδομένοι από τα ελαστικά τους (έπεσε πολύ γρήγορα η απόδοση των σκληρών ελαστικών που χρησιμοποίησαν στην εκκίνηση του αγώνα).

Τέταρτος τερμάτισε ο Sergio Perez με την δεύτερη Red Bull. Όσο και αν προσπάθησε να πλησιάσει και να περάσει τον Carlos Sainz για πάρει μια θέση στο βάθρο, αυτό ήταν αδύνατο.

Για άλλο ένα αγώνα φανταστική εμφάνιση έκανε ο Valtteri Bottas με την Alfa Romeo με κινητήρα Ferrari. Ξεκίνησε τον αγώνα από την τρίτη σειρά στη σειρά εκκίνησης, 5ος και σε όλη την διάρκεια του αγώνα είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό, κρατώντας αυτή τη 5η θέση άνετα. Αλλά και τα δικά του ελαστικά είχαν πρόβλημα και δυο γύρους πριν το τέλος τον προσπέρασαν τα δυο μονοθέσια της Mercedes, τερματίζοντας τελικά στην 7η θέση.

Απογοήτευση ξανά για την ομάδα της Mercedes, αφού ο George Russell και ο Lewis Hamilton, τερμάτισαν στην 5η και 6η θέση, ωφελούμενοι από το πρόβλημα του Bottas.

Μετά τους πρώτους 5 αγώνες η κατάσταση δείχνει ότι η ομάδα της Ferrari και της Red Bull είναι αυτές που ξεχωρίζουν και μάλλον θα παλέψουν για τον τίτλο.