Formula 1Motorsport

F1: 4ος Γύρος – GP Ιαπωνίας [05 – 07 Απριλίου 2024]

Ο Max Verstappen για άλλη μια φορά χωρίς αντίπαλο…

To Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, έγινε στην Ιαπωνία ο 4ος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Formula 1. Στην πίστα της Suzuka με 53 γύρους των 5807 μέτρων…

O Max Verstappen μετά την ατυχία στην Αυστραλία (δες εδώ), ξαναγύρισε στην πρώτη θέση, κερδίζοντας τον αγώνα στην Ιαπωνία. Πρωταγωνίστησε από την αρχή μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη, η οποία είναι η 57η στην καριέρα του και ήρθε στην πίστα που έκανε την πρώτη του εμφάνιση το 2014 σε δοκιμές με την Torro Rosso.

Ταυτόχρονα, είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που κερδίζει τον αγώνα στην Ιαπωνία, κάτι που το έχει πετύχει μέχρι σήμερα μόνο ο Michael Schumacher 2000 – 2002.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: F1 – Japan GP: Η ιστορία του ιαπωνικού Grand Prix…

Και με διαφορά λίγο πιο πολύ από μισό δέκατο από τον δεύτερο, που δεν ήταν άλλος από τον teammate του στην Red Bull, Sergio Perez.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο νικητής του προηγούμενου αγώνα στην Αυστραλία Carlos Sainz με Ferrari, που έχει 100% ρεκόρ τερματισμού στο βάθρο το 2024. Να σημειώσουμε ότι το βάθρο στην Ιαπωνία ήταν ακριβώς ίδιο με τον πρώτο αγώνα φέτος στο Μπαχρέιν (δες εδώ).

Η δεύτερη Ferrari με τον Charles Leclerc στο τιμόνι τερμάτισε στην 4η θέση, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, πληρώνοντας το τίμημα από την πολύ κακή θέση που πήρε το Σάββατο στην μάχη της pole position. Ο οποίος Leclerc μπόρεσε και κράτησε πίσω του στην 5η θέση, τον επιθετικό Lando Norris με την McLaren.

Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση για τον Fernando Alonso με την Aston Martin που τερμάτισε 6ος, ενώ ακριβώς πίσω του έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στον George Russell με την Mercedes και τον Oscar Piastri με McLaren. Τελικά επικράτησε ο πρώτος, αφού έλειψε να συγκρουστούν στην τελευταία στροφή.

Ο Lewis Hamilton με την δεύτερη Mercedes τερμάτισε 9ος μετά από έναν αδιάφορο αγώνα, ενώ ο τοπικός ήρωας Yuki Tsunoda με RB (Alpha Tauri), πήρε τον τελευταίο βαθμό, με την 10η θέση που τερμάτισε και έγινε ο πρώτος Ιάπωνας οδηγός που πήρε βαθμό στον εντός έδρας αγώνα, μετά τον Kamui Kobayashi το 2012.

Μετά από τέσσερις γύρους το «τσίρκο» της Formula 1, θα κατευθυνθεί στην Κίνα για τον 5ο γύρο, στις 20 – 21 Απριλίου.