MotorsportOther RacesRace News

ERC: 3ος Γύρος – ORLEN Rajd Polski – Rally Poland [19 – 21 Μαΐου 2023]

Νίκη του Martins Sesks και το Πρωτάθλημα παίρνει φωτιά…

Ο 3ος αγώνας για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλλυ, ήταν το Ράλλυ Πολωνίας. Ένας χωμάτινος αγώνας, με δυο σκέλη και 16 ειδικές διαδρομές. Έδρα του αγώνα ήταν το Mikolajki, μια παραθεριστική πόλη, στη Βορειοανατολική Πολωνία.

Ανάμεσα στις 81 συμμετοχές που είχε ο αγώνας, ξεχώριζαν και τρεις με οδηγούς από το WRC, που προφανώς διάλεξαν τον αγώνα για προετοιμασία ενόψει του χωμάτινου αγώνα που έχει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σε λίγες μέρες στην Σαρδηνία.

Ήταν οι Mads Ostberg, Hayden Paddon και Pontus Tidemand. Και σε ρόλο προπομπού ήταν άλλος ένας οδηγός από το WRC, ο Kajetan Kajetanowicz με Skoda Fabia RS Rally 2.

Τρίτος αγώνας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και τρίτος διαφορετικός νικητής. Μετά την νίκη του Yoann Bonato στα Κανάρια νησιά (δες εδώ) και του Hayden Paddon στην Πορτογαλία (δες εδώ), έρχεται τώρα ένα πλήρωμα από την Λετονία, οι Martins Sesks – Renars Francis με Skoda Fabia RS Rally 2, να πάρει την νίκη. Οδήγησαν γρήγορα, κέρδισαν 8 από τις 16 ειδικές και πήραν άξια τη νίκη, την δεύτερη στην καριέρα τους στο ERC.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι παγκόσμιοι Hayden Paddon – John Kennard με Hyundai i20 N Rally2. Απέφυγαν τα λάθη, κέρδισαν τέσσερις ειδικές διαδρομές, αλλά το ότι στο δεύτερο μέρος του δεύτερου σκέλους δεν είχαν ρεζέρβα τους έκανε να πάνε ακόμη πιο προσεκτικά και περιορίστηκαν στην δεύτερη θέση.

Τρίτοι τερμάτισαν οι τοπικοί Mikolaj Marczyk – Szymon Gospodarczyk με Skoda Fabia RS Rally 2, ενώ οι έτεροι παγκόσμιοι, Mads Ostberg – Patrik Barth με το Citroen C3 Rally 2, τερμάτισαν στην 4η θέση της γενικής.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ERC 3

Στην κατηγορία υπερίσχυσε ένα πλήρωμα από την Μεγάλη Βρετανία, οι Jon Armstrong – Cameron Fair με Ford Fiesta Rally 3, κερδίζοντας όλες τις ειδικές διαδρομές, επίσημη συμμετοχή της Ford M-Sport Πολωνίας.

Στην δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν δυο τοπικά πληρώματα, οι Jakub Matulka – Daniel Dymurski και οι Piotr Parys – Damian Syty επίσης με Ford Fiesta Rally 3.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ERC 4

Νικητές στην κατηγορία ήταν ένα πλήρωμα από την Νορβηγία, οι Ola Nore – Rune Eilertsen με Renault Clio Rally 4.

Δεύτεροι τερμάτισαν οι Ρουμάνοι Norbert Maior – Maria Maior με Peugeot 208 Rally 4 και τρίτοι οι Σουηδοί Victor Hansen – Victor Johansson επίσης με Peugeot 208 Rally 4. Όσο και να προσπάθησαν οι οδηγοί των Peugeot, δεν μπόρεσαν να φθάσουν στον ρυθμό των πρώτων και περιορίστηκαν στις επόμενες θέσεις του βάθρου.

Να σημειώσουμε ότι οι τρις πρώτοι της κατηγορίας ERC 4 ήταν αντίστοιχα και πρώτοι στην κατηγορία ERC Junior.