MotorsportRace News

Κυπ. Αναβάσεων Κρήτης: 1η Ανάβαση Ρεθύμνου

Την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου διοργανώθηκε από την Μ.Α.Ρ.Σ (Μηχανοκίνητος Αθλητικός Ρεθυμνιώτικος Σύλλογος), η 1η ανάβαση Ρεθύμνου, που υπάγεται στο Κύπελλο Αναβάσεων Κρήτης.

Ο αγώνας επέστρεψε στο πρόγραμμα αναβάσεων Κρήτης μετά από 20 χρόνια και έγινε με την στήριξη της περιφέρειας Κρήτης. Η ανάβαση είχε 4 χιλιόμετρα μήκος και ξεκινούσε από το χωριό Ρούπες και τελείωνε στην Ιερά μονή Αρκαδίου.

Δεκαεπτά οδηγοί δήλωσαν συμμετοχή, με τον πρώτο να ξεκινάει το πρώτο σκέλος την Κυριακή στις 10.00 το πρωί. Ο Περουλάκης Γιώργος έγραψε τον ταχύτερο χρόνο ημέρας με 2’.11’’,46 οδηγώντας ένα Mitsubishi Lancer, κερδίζοντας και την πρώτη θέση στην κατηγορία CAT 1.

Πρώτος στην κατηγορία CAT 2, ήταν ο Τομπάκης ελευθέριος με Honda Civic, με 2’.22’’,42, ενώ στην κατηγορία CAT 4 ο Δήμου Γεώργιος με το VW Polo, ήταν μόνος (2’.27’’,16), αφού ο Βρανάς Ιωάννης με το Peugeot 106 δεν ξεκίνησε τον αγώνα.

Μοναδικός συμμετέχων στην κατηγορία FSA2L, ο Φραντζεσκάκης Γιώργος με Ford Escort MK I και χρόνο 2’.48’’,52.

Στην κατηγορία FST πρώτος ήταν ο Αλεξάκης Εμμανουήλ με Mitsubishi Lancer και χρόνο 2’.221’’,67, ενώ στην κατηγορία FST2T  νικητής ήταν ο Μόρτου Μανώλης με Toyota Corolla και χρόνο 2’.34’’,10.

Και ακόμη μια μοναχική συμμετοχή στην κατηγορία FSA, ο Ανδριώτης Νίκος με  BMW E30 και καλύτερο χρόνο 2’.52’’,31.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Βασίλης Λιλικάκης